Úterky, čtvrtky a soboty jsou dny, kdy se Šilheřovice musí potýkat se zvýšenou dopravní intenzitou. Kvůli trhům v polském Zabelkówě obcí projede podstatně více aut. Ne všichni řidiči přitom poctivě dodržují předpisy. Problém některým dělá především povolená rychlost.

„V těchto dnech se padesátka porušuje. Máme s tím potíže," popisoval šilheřovický starosta Radek Kaňa hlavní důvod, proč stojí o to, aby hlučínští strážníci působili také v Šilheřovicích.

Dále pak dodal: „Měření rychlosti především v inkriminovaných dnech by mohlo být prioritní. Na našem území by se ovšem věnovali také jiné kontrolní činnosti. Zatím to vypadá, že spolupráce by mohla začít fungovat od 1. ledna příštího roku.

Inspirovali jsme se zkušenostmi z okolních obcí, kde si přítomnost strážníků nemohou vynachválit."

Městská policie Hlučín dlouhodobě zajíždí do Kozmic a také Dobroslavic. Na začátku letošního roku přibyly také Ludgeřovice s Darkovicemi. Zhruba po půlroce je následovala i Hať s Markvartovicemi.

„Zájem o naše služby je velký. Vše se snažíme plánovat tak, aby obce na sebe navazovaly. Pokud tedy jsme v Ludgeřovicích, přejedeme také do sousedních Markvartovic a podobně," popisoval velitel hlučínských městských policistů Luděk Olšovský.

Na počtu strážníků se působnost i mimo hranice Hlučína zatím neodrazila. Zatím k tomu není důvod. „Momentálně máme sedmnáct lidí. Od začátku roku u nás působí také preventista. Maximální povolený počet strážníků, které můžeme mít, byl na zastupitelstvu ustanoven na osmnáct. Jeden tedy ještě může přibýt.

Pokud bychom zahájili spolupráci také se Šilheřovicemi, zvážili bychom možné doplnění stavu," pokročil dále.

Po domluvě se starosty se městští policisté dozvídají o problému, který obec nejvíce trápí. „Nejčastěji to je parkování, měření rychlosti, ale zaměřujeme se také na veřejný pořádek a další věci," poznamenal na závěr Luděk Olšovský.