Jednou z věcí, které se u zápisů potvrdily, je vzrůstající zájem rodičů o vyučování pomocí Montessori prvků. Na Základní škole M. Tyrše již nyní funguje v tomto stylu pro žáky prvních tříd a od září vznikne také třída, ve které budou děti z prvních a druhých ročníků.

K zápisu do této třídy přišlo 18 dětí. Počty budoucích prvňáčků se nijak výrazně od minulého roku nezměnily, jedinou školou, o kterou zájem vzrostl, byla právě ta, která nabízí odlišný způsob výuky.

Co se týče Montessori prvků vzdělávání, využívá je také Mateřská školka Severní, která pomáhá začlenit děti s těžkými logopedickými vadami a je připravena otevřít jednu až dvě zvláštní třídy podle zájmu rodičů.

Další novinku v Hlučíně představili v Mateřské škole Cihelní, kde se děti učí zábavnou formou pomocí výuky s pomůckou, která získala zlatou medaili Český výrobek 2014 na For Toys Grand Prix. „Hračka se jmenuje MagicBox a děti se jejím prostřednictvím zapojují do interaktivního světa her, edukativních programů. Hrají si pohromadě na zemi, kde je jejich nejpřirozenější prostředí," vysvětlila ředitelka mateřské školy Radka Josefusová.

Na Základní škole Bobrovníky zase představili novinku v podobě výuky anglického jazyka už od první třídy.

„Specialitou je u nás také to, že předškoláci v mateřské škole chodí pravidelně v odpoledních hodinách do základní školy na předškolní přípravu, která zahrnuje například logopedii, trénink jemné motoriky a podobně. Připravují se takto k zápisu, který probíhá bez problémů, děti si navíc zvykají na školu.

Od září již nikdo nemá žádné potíže s nástupem do školy a čerství prvňáci mají možnost se lépe začlenit mezi děti do kolektivu," prozradila Veronika Mrázková, ředitelka ZŠ a MŠ Bobrovníky. Ta se navíc může pochlubit tím, že disponuje novou družinou s bezbariérovým vstupem a s venkovní terasou.

Do mateřských škol v Hlučíně chodí v současné době 417 dětí a na základní školu 1412 žáků.

Zápisy v Hlučíně

ZŠ Bobrovníky: 14
ZŠ Rovniny: 81
ZŠ Hornická: 31
ZŠ Darkovičky: 21
ZŠ dr. M. Tyrše: 11 dětí do běžné třídy a 18 dětí do třídy Montessori

Petr Večeřa