Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městští policisté z Hlučína rozšíří svou působnost

Hlučínští strážníci by v budoucnu mohli přispívat ke zvýšení bezpečnosti v okolních obcích. První z nich by měly už od příštího roku být Ludgeřovice.

15.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Spolupráce mezi Ludgeřovicemi a Městkou policií Hlučín je na spadnutí. Brzy totiž s největší pravděpodobností dojde k podpisu veřejnoprávní smlouvy a od 1. ledna příštího roku by tak hlučínští strážníci působili i na ludgeřovickém území.

Městští policisté by do Ludgeřovic měli dojíždět především dle potřeby obce. „Budou provádět pochůzkovou činnost, udělovat pokuty za špatné parkování, měřit rychlost a podobně. Mělo by to vést k větší bezpečnosti. Ludgeřovice s Hlučínem bezprostředně sousedí, takže se tato spolupráce vyloženě nabízí.

Například obecní část Vrablovec je v těsném kontaktu s Hlučínem," vysvětloval ludgeřovický starosta Daniel Havlík, jenž je také náměstkem krajského hejtmana pro dopravu a životní prostředí, a vysvětlil, na jaké bázi vše bude fungovat: „Vždy to bude po dohodě se strážníky. Společně se domluvíme a vytipujeme, na co by se bylo dobré v daný den soustředit.

Rozhodně nepůjde o čtyřiadvacetihodinovou službu. Nebudou také vykonávat pravidelnou činnost, řekněme třeba každou středu od desíti do pěti hodin. Záleží na našich potřebách, jestli budeme chtít, aby například měřili rychlost či prováděli jinou činnost."

O spolupráci s hlučínskou městskou policií uvažují také v sousedních Markvartovicích.

Pro obě obce by bylo výhodné, aby strážníci jezdili i tam, protože se nacházejí hned vedle sebe a mohly by se třeba dělit o náklady nutné na financování strážníků. „V tuto chvíli v celé věci nejsme tak daleko jako v Ludgeřovicích. Na posledním zastupitelstvu jsem informoval o tom, že taková možnost existuje.

Zastupitelé byli předběžně pro. Teprve na následujícím setkání zastupitelstva bych byl schopen předložit nějaký konkrétnější návrh," popisoval markvartovický starosta Pavel Myslivec a jedním dechem dodal: „Bylo by potřeba vyhradit určitou částku z rozpočtu na pokrytí nákladů. Například 100 tisíc.

Z tohoto balíku financí následně budeme čerpat. Když se například bude konat večerní akce jako karneval, tak ze zkušenosti víme, že zde mohou nastat nějaké problémy, proto bude dobré, pokud tady strážníci budou. Takovým způsobem by to fungovalo."

V Markvartovicích také uvažují nad zavedením kamerového systému, jenž by pomohl ještě zvýšit bezpečnost v obci.

Osloveny byly také další obce

Ludgeřovice jsou tedy obcí, kde s největší pravděpodobností bude hlučínská městská policie od začátku příštího roku působit. „V minulém roce probíhal průzkum a osloveny byly obce z okolí Hlučína. Zájem je také ze strany Děhylova, Hati nebo třeba Šilheřovic," popisoval velitel Mestské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Pokud by se ovšem měla působnost strážníků rozšiřovat, musely by se personálně posílit také jejich stavy. Ty by totiž v současnosti kapacitně nestačily.

„Co se týká Ludgeřovic, bude nutné mít o jednoho nebo dva lidi navíc. Momentálně nás je patnáct, přičemž tabulkový stav je osmnáct. Kdybychom měli působit i v dalších obcích, muselo by nás být zhruba dvaadvacet. To jsou ale zatím jen předběžné odhady. Všechno by se ještě důkladně řešilo," dodal na závěr.

Autor: Petr Dušek

15.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení