Cílem projektu, který se soustředil na vybudování technologického centra, vnitřní integraci úřadu a také spisovou službu města, bylo jednoznačně elektronizovat služby veřejné správy. V nadsázce by se dalo říct, že občané nyní mohou téměř vše zařídit z pohodlí svého domova.

„Bohužel tak jedinečný systém není. Výhoda pro občany spočívá v tom, že si mohou potřebné materiály připravit v teple domova a minimalizovat dobu strávenou na úřadě," popisoval tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech. Nápad zrealizovat ve městě něco podobného vznikl už před nějakou dobou.

Nová technologie podstatně zlepší a co je důležitější i usnadní komunikaci samotných občanů a také podnikatelských subjektů s hlučínským úřadem.

Nové technologie

Za bezmála 5 150 000 korun se nakoupilo počítačové vybavení a programy pro technologické centrum, pořídily se skenovací linky, elektronická spisová služba pro Hlučín, tři další obce a devět škol, systém pro tvorbu formulářů a administraci usnesení a zápisů porad. Upravovala se také elektronická pošta a v neposlední řadě se rozšířil software pro evidenci plateb za komunální odpad.

Hned pětaosmdesát procent z uvedené částky kryla dotace z evropských peněz. Nový systém byl spuštěn během srpna a v současnosti už normálně funguje. „Na počátku byla myšlenka obnovy výpočetní techniky úřadu a na to úzce navazující zlepšení služeb občanům. Podařilo se totiž propojit jednotlivé systémy a zjednodušit tok přicházejících informací," poznamenal dále hlučínský tiskový mluvčí.

Interaktivní formuláře jsou na webu

Výbornou zprávou pro občany je zprovoznění interaktivních elektronických formulářů. Ti si je doma jednoduše stáhnou z oficiálního webu města a vyplní. Pokud mají možnost použít elektronický podpis, dokument se už jen odešle přes e-mail a je to všechno. Jestliže ne, je nutné se dostavit osobně dostavit k podpisu na úřad.

„Doba, kterou je třeba strávit přímo na úřadě, se tím pádem snižuje na minimum," uvedl Miroslav Pech a zamyslel se nad tím, která z inovací je nejpřínosnější pro samotný úřad: „Nejdůležitější je obnova hardwarového vybavení. Zřídili jsme uložiště dat nejen pro úřad, ale i městské školy a partnerské obce, které se k projektu připojily."

Mezi čtrnáct spádových obcí Hlučína patří Bohuslavice, Ludgeřovice, Markvartovice, Píšť, Šilheřovice, Bělá, Kozmice, Závada, Hať, Darkovice, Děhylov, Vřesina, Dobroslavice a také město Dolní Benešov. Bohuslavice s Bělou a Darkovice, včetně svých škol, se staly partnery celého projektu a uzavřely s Hlučínem smlouvu.

Petr Dušek