VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce na Hlučínsku bojují už léta za obchvat

Původně plánovaný kulatý stůl o obchvatu Hlučína měl nakonec širší záběr a probíralo se hned několik dopravních témat.

11.10.2017
SDÍLEJ:

Diskuze v Hlučíně se účastnila i starostka Kravař Monika Brzesková.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Nejen o obchvatu Hlučína, ale také o dokončení silnice I/11 diskutovali starostové Hlučínska s občany, krajskými úředníky a zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Debatu svolali na pondělí 9. října do Hlučína zástupci zdejší radnice.

„Tento problém tady, dalo by se říct, tlí už několik desítek let. Na tzv. severní obchvat se občané dotazují každoročně,“ zahájil debatu starosta Hlučína Pavel Paschek s tím, že připomněl, že historie intenzivních snah o obchvat Hlučína sahá až do roku 2002.

Kulatého stolu se účastnili starostové některých obcí na Hlučínsku a několik desítek občanů. Problém obchvatu Hlučína nakonec přerostl do širších rozměrů a probírala se také aktualizovaná studie přeložky celé silnice I/56 mezi Ostravou a Opavou, která by nemusela být čtyřproudová, ale jen dvouproudová.

Podle vedoucího oddělení územního plánování krajského úřadu Moravskoslezského kraje Ervina Severy prověřil úřad možnosti vedení této kapacitní komunikace. „Součástí zadání bylo navrhnout takové technické řešení, aby rychlost na komunikaci byla 90 respektive 110 kilometrů za hodinu,“ uvedl Ervin Severa.

Nedávno byla studie předložena ŘSD a bude dále dopracována. Podle Severy jde o systémové řešení celého dopravního tahu Opava - Ostrava. Studie zahrnuje různé varianty od čtyřpruhu po poloviční profil. „Co bude dále připravováno, je víceméně otázka technicko-politická,“ dodal Ervin Severa s tím, že se v prvé řadě musí shodnout obce na trase, jakou silnici chtějí a pak by mohla mít i podporu kraje.

„Studii bychom chtěli dokončit v letošním roce,“ uvedl Ervin Severa s tím, že dál osud nové silnice závisí na jednání s Ministerstvem dopravy.

Podle názorů odborníků si Moravskoslezský kraj může dovolit pouze jednu čtyřproudovou komunikaci takového rozsahu, jako je nová silnice 1/11. Starostové a přítomní občané diskutovali také o tom, zda je šance, že se stát i ŘSD budou přeložkou silnice I/56 zabývat, až se podaří napojit Prodlouženou Rudnou a vybudovat obchvat Opavy-Komárova.

Místostarosta Dolního Benešova Jiří Krömer ocitoval pasáž dopisu od ministra dopravy Dana Ťoka, ve kterém ministr píše o tom, že po dokončení silnice I/11 bude řešení přeložky I/56 bezpředmětné, protože tato silnice podstatnou část dopravy mezi Ostravou a Opavou přebere.

O tom však přítomní starostové zapochybovali. „Nepředpokládám, že po dokončení silnice I/11 pojedou všechna auta touto silnicí,“ podotkl Pavel Paschek.

Podle občanky Adély Adamové by se starostové všech obcí na trase budoucího ochvatu měli spojit a bojovat za silnici v Praze na Ministerstvu dopravy. „Nechtějte čtyřproudovku, stačí dvouproudovka,“ vzkázala.

Na termíny dokončení obchvatu Komárova se ptala také starostka Kravař Monika Brzesková a doplnil ji i Pavel Paschek. „Je nějaký deadline, kdy by se mohla dostavět I/11?“ ptal se hlučínský starosta. Michal Příkazský z brněnské pobočky ŘSD odmítl sdělit přesný termín. „Já vám tady žádný termín říct nemůžu. Tam je termínů několik. Probíhají tam procesy, které se nedají časově odhadnout,“ uvedl Michal Příkazký.

Před zpoplatněním cesty I/11 varoval starosta Dolního Benešova Martin Štefek. „Jakmile se zpoplatní nová I/11, tak máme veškerou dopravu zpět jako ve Frýdku,“ uvedl starosta Dolního Benešova Martin Štefek.

Diskuse nad dopravními tématy skončila zhruba po pětasedmdesáti minutách. „Moc jsme toho nevyřešili, ale alespoň víme, kde jsou naše možnosti,“ uzavřel diskusi Pavel Paschek.

Autor: Milan Freiberg

11.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení