To potvrzuje i podrobný plán prací a objížděk, jež Deníku poskytl Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které opravy zaštiťuje. Dopravně inženýrské opatření týkající se objížděk připravila společnost Značky Morava.

Čtyři etapy

Rekonstrukce je rozdělena do čtyř etap. Ta první začne 4. července a potrvá do 7. července. Opravovat se bude křižovatka u autobusového nádraží. Práce přinesou její celkové uzavření. „V tomto období očekáváme významné dopravní komplikace,“ uvedl místostarosta Hlučína Václav Škvain.

Co čeká řidiče

Zjednosměrněna bude část Zahradní ulice, výjimku mají linkové autobusy. V okolních ulicích se řidiči musejí připravit na zákaz zastavení. Jde o ulice Hlubokou, Gen. Svobody a Dr. Ed. Beneše, a to po obou stranách komunikací. Parkovací omezení se dotkne i hřbitova.

Fotogalerie: Hlučín, oprava, cesty, omezení, 27. 6. 2024

„Během provádění stavebních prací na I. etapě bude po celou dobu zrušeno podélné parkovací stání u hřbitova,“ uvedli zástupci firmy Značky Morava s tím, že dojde i ke zjednosměrnění ulice Komenského, kde je také nutné počítat s parkovacími úpravami.

Objízdné trasy

Pro vozidla do 7,5 tuny (mimo dopravní obsluhu) jedoucí z Opavy do Ostravy přes Děhylov a Porubu je připravena náhradní trasa přes Dolní Benešov, Háj ve Slezsku, Dobroslavice a Děhylov. Vozidla jedoucí z Ostravy směrem na Opavu budou přesměrována na objízdnou trasu vedoucí po ulicích Zahradní a Hluboká a následně na silnici II/469.

„Pro vozidla jedoucí z Darkoviček směrem na Ostravu bude objízdná trasa vedena po silnici II/469, dále přes Dolní Benešov, Háj ve Slezsku, Dobroslavice a Děhylov. Pro vozidla jedoucí od Ostravy (od Děhylova) směrem na Darkovičky bude vedena objízdná trasa přes Děhylov, Dobroslavice, Háj ve Slezsku a Dolní Benešov po silnicích I/56 a II/469,“ přiblížili objízdné trasy zástupci společnosti Značky Morava. Další omezení a objízdné trasy během první etapy i následujících etap jsou podrobně popsány v přílohách společnosti Značky Morava, které se nacházejí ve webové fotogalerii. Místní řidiči z Hlučínska zvažují i jiné alternativy objížděk. Například přes Markvartovice a Petřkovice, případně přes Šilheřovice a Antošovice, lze jet i přes Šilheřovice a Polsko. Práce by měly skončit do konce prázdnin.

Štěrkovna Open Music

Situace bude komplikovaná především v závěru července, kdy se koná hudební festival Štěrkovna Open Music. „Zhotovitel přislíbil maximální součinnost během tohoto kritického období. Na bezpečnost a plynulost provozu bude dohlížet městská policie. Přesto lze očekávat významné komplikace v provozu na naší hlavní dopravní tepně,“ upozornil místostarosta Hlučína Václav Škvain. Omezení se dotknou i autobusové dopravy.

Závažné závady

Kompletní rekonstrukce bude probíhat v úseku dlouhém zhruba 2,5 kilometru. „Předmětem prací jsou opravy provozních škod, které vyvstaly v průběhu užívání komunikace a byly vyhodnoceny jako závady ohrožující bezpečnost a plynulost silničního provozu,“ uvedli zástupci ŘSD. Jde mimo jiné o příčné a podélné trhliny, kaverny, hloubkovou korozi a mozaikové trhliny.