Přestože město Hlučín vybudovalo od roku 2014 přes 170 nových parkovacích míst, problém s narůstajícím počtem automobilů, kterých za poslední tři roky přibylo o dva tisíce, se městu vyřešit nedaří.

Na posledním zasedání zastupitelstva města dostali občané Hlučína možnost vyjádřit se k rozšířenému zpoplatnění parkovacích míst a radním se na hlavu snášela jedna výtka za druhou. „Než zpoplatnění rozšířili, nezaznamenala jsem problémy s parkováním. Zato nyní je situace opravdu špatná, lidé jsou nespokojeni," vysvětluje Michaela Witassková, která také stojí za vznikem petice proti novému parkovacímu systému.

V reakci na to připravuje vedení hlučínské radnice další setkání s občany. „Mnoho lidí se zlobí, že nemají kde parkovat. Dalším vadí, že musí za parkování platit. Jiní si stěžují, že návštěvy, které za nimi přijíždějí, nemají kde nechat auta. Mnohdy prostě nebude možné vyjít zcela vstříc přáním lidí, tedy že jim město zařídí parkování nejlépe někde u jejich bydliště a pokud možno zdarma," řekl k problému starosta Hlučína Pavel Paschek.

Město však věří, že určité konkrétní případy dokáže společně s obyvateli vyřešit. Současný systém parkování platí jen do konce letošního roku, což jen dokládá skutečnost, že město dlouhodobé řešení teprve hledá. V tom by ráda pomohla již zmíněná Michaela Witassková, která na zásadnější setkání se zástupci města čeká.

„Zatím je naplánována pouze krátká a spíše informativní schůzka," říká Witassková. Potíže s parkováním v Hlučíně narůstaly podle radnice postupně.

Protože asi dvě třetiny aut parkují na soukromých pozemcích rodinných domů, měl by být celkový počet parkovacích míst ve městě dostatečný. Ovšem problémem jsou určité lokality, kde dochází k velkému hromadění aut.

Povinné pořízení základní parkovací karty za 1200 korun na rok by mělo podle města vytlačit z ulic ty automobily, které mohou parkovat v garážích nebo na soukromých pozemcích u rodinných domů. Řidiči bez karet musí využít nezpoplatněná parkoviště nebo si zaplatit parkoviště určená ke krátkodobému stání.

V současné době radnice připravuje projekt na vybudování a úpravy parkovacích míst, například v Seifertově ulici. Otevřeně se také mluví o výstavbě parkovacího domu v Hlučíně.

Petr Večeřa