„Nezbývá nám, než vysvětlovat a napravovat systém tam, kde bude drhnout nebo bude nevyhovující, a snažit se vyjít lidem vstříc tam, kde to bude možné," říká k současné situaci starosta Hlučína Pavel Paschek.

Zatím se však zdá, že občané příliš ochotni naslouchat nejsou a proti současné situaci chtějí bojovat peticí. „Pro nás to samozřejmě není nic příjemného, věděli jsme od začátku, že se vystavíme vlně kritiky, ale kdybychom čekali ještě další měsíce a roky, situace by se jen zhoršovala," dodává Pavel Paschek.

O zklidnění situace by se nyní měli starat především hlučínští strážníci. „Přejeme si rozumný přístup, kdy řidiče spíše upozorňujeme, kde by neměli bezplatně parkovat a kde by neměli parkovat vůbec, protože silnice se pak stává těžko průjezdnou například pro hasiče či vozy svážející odpad," vysvětluje mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková, která záhy dodává, že jsou i případy horlivých strážníků, kteří už začali s udělováním pokut.

Podle jejích slov si starosta s těmito strážníky promluvil a vysvětlil jim, že cílem nových opatření není ztrpčovat lidem život, ale postupně vytlačit auta z míst, kde nemají co dělat.

„Selský rozum" je vyžadován také na úřadech, kde se lidé často setkávají s poněkud kuriózními problémy. „Žádosti je třeba posuzovat individuálně. Už se například stalo, že kartu nedostal obyvatel Hlučína, protože používá auto napsané na rodiče, kteří bydlí jinde," popisuje situaci Gračková.

Podobné problémy čekaly také na řidiče vozů zakoupených na leasing, protože jejich auto vlastnila leasingová společnost. Hlučínská radnice navíc musí řešit také problém s parkováním v Seifertově ulici a jejím blízkém okolí, kde je často nemožné zaparkovat ať už s kartou či bez ní.

Zvažuje se tedy výstavba nového parkoviště, ale přestože radní přiznávají, že je tento problém akutní a je třeba jej řešit, konkrétní finanční částku na parkoviště nevyčlenili a vše se tedy pohybuje pouze ve fázi úvah.

Kritika nového parkovacího systému se však neozývá pouze z řad těch, kteří si musejí vyřídit parkovací karty, ale často také od majitelů rodinných domků. „Stěžují si, že nemohou stát na silnici u svého pozemku, protože ty silnice jsou většinou moc úzké. Musí tedy problém řešit na vlastní náklady.

Tito lidé se pak samozřejmě zlobí, když za městské peníze vznikají parkoviště, na kterých mohou lidé z bytových domů parkovat zdarma. I v této otázce musíme nastolit nějakou rovnováhu," vysvětluje místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Více informací o parkovacích kartách naleznete na stránkách Hlučína.

Petr Večeřa