Stále rostoucí počet aut ve městě přiměl hlučínské radní k nepopulárnímu kroku: zpoplatnění parkování v určitých částech města. Od začátku je toto rozhodnutí terčem kritiky mnoha obyvatel města, kteří se také rozhodli podepsat petici proti takzvaným parkovacím kartám.

Starosta města Pavel Paschek už na minulém zasedání zastupitelstva veřejně přislíbil, že bude se zástupci občanů jednat. Aktuálně platné nařízení totiž ke konci roku končí a město bude pro rok 2016 přijímat nové, a mnozí občané doufají, že se vše vrátí do starých kolejí, což ovšem radnice vyloučila.

„Dva tisíce aut, která přibyla za poslední tři roky, je prostě v ulicích znát. Dříve nebo později tohle bolestné řešení čeká každé město. Samozřejmě že ruku v ruce s tím musí jít hledání dalších možností parkování, což samozřejmě děláme. Jen příprava budování nových parkovišť nebo dokonce parkovacích domů nejde tak rychle, jak bychom si všichni přáli," prohlásil starosta Pavel Paschek.

S tím se sešli iniciátoři petice, kteří by si přáli, aby komunikace s radnicí probíhala častěji. „Jsme znepokojeni, že vedení města Hlučína nebere v potaz přání obyvatel a nemá zájem o této problematice s obyvateli opětovně diskutovat. S panem starostou jsme se sešli pouze dvakrát, jsme sice zástupci občanů, ale nejsme kvůli časové tísni schopni přednést všechny názory," říká Martina Gonsiorová, která byla jednou z těch, kdo vytvořili petici proti rozhodnutí radnice města, pod kterou se nyní podepsalo už dva tisíce lidí.

„Z jednání s vedením radnice vyplynulo, že se provedou evidenční změny a vytvoří se místo stávajících dvou zón tři," dodala další autorka petice, Michaela Witassková.

Její slova potvrdil také starosta, který na nadcházejícím zastupitelstvu představí změny, které podle něj vzešly z diskusí s odborníky na dopravu a také s občany. „Neosvědčil se prodej parkovacích karet jen pro dvě zóny, a to centrum a ostatní oblasti. Musíme prodávat zvlášť karty pro Rovniny a zvlášť pro OKD," vysvětloval Pavel Paschek.

Zakladatelé petice, kteří byli na dvou jednáních se starostou, ovšem podali hned několik dalších návrhů.

„Například parkování pro bydlící na sídlištích zdarma, nebo za symbolický poplatek, například dvě stě korun na rok. Druhé vozidlo v domácnosti za tutéž částku a další už za částku třitisíce korun za rok, v současné době se za každé auto platí 1200 korun ročně. Pro podnikatele jsme navrhovali částku tři tisíce korun za rok místo současných šesti tisíc.

Navrhli jsme zákaz vjezdu všech vozidel do sídlišť nad dvě tuny s dodatkovou tabulí mimo osobní vozidla a zásobování. Chtěli jsme časové vymezení pro zpoplatněná parkoviště na sídlištích i v centru Hlučína platnost parkovacích karet v pracovních dnech od 17 do 7 hodin.

Navrhli jsme o víkendu a o svátcích parkování bez omezení (bez karet), tím by se vyřešily i návštěvy rodinných příslušníků, známých a přátel občanů města Hlučína, což autoři stávajících vyhlášek vůbec neřeší," říká Ladislav Hvízdák.

Ten vyjmenoval i další změny, které společně s dalšími lidmi starostovi navrhli. Poukázal například i na to, že se poplatky týkají také důchodců. „Co jim stát možná přidá, tak město Hlučín odebere," dodal Ladislav Hvízdák k poplatku 1200 korun ročně. Zdali ještě dojde k posunu při vyjednávání nového nařízení, se neví, naopak se zdá být jasné, že veřejné zasedání zastupitelstva, které je na programu 19. listopadu od 16 hodin v Kulturním domě Hlučín, bude opět rušné.

Petr Večeřa