Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fáma nebo fakt? Do Hlučína se prý stěhují Romové

Hlučín /DOPLNĚNO/ - Nevyhnulo se to ani našemu regionu. Hlučínem totiž aktuálně koluje zpráva, že by se do zdejších bytů společnosti RPG měli údajně stěhovat nepřizpůsobiví občané a Romové.

16.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

„Prý mají dorazit ze Slovenska. Mnozí lidé se tady toho bojí,“ prozradil člověk, jenž si nepřeje být jmenován, ale jehož totožnost je redakci známa. Po Hlučíně je rozeseto na tři sta bytů patřících společnosti RPG. Nachází se například v ulicích Zahradní, E. Beneše nebo Čs. armády. O tom, že by se zde ovšem měli stěhovat sociálně nepřizpůsobiví občané a Romové, město ale nic neví. „Žádnou informaci ohledně stěhování většího počtu ať už Romů nebo nějakých nepřizpůsobivých občanů nemáme,“ uvedl tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

Má se jednat o výkřiky extremistů

Ve společnosti RPG Byty, s. r. o., se touto problematikou zabývají už dlouhodobě. Podle ní jde totiž o úmyslně šířenou fámu. „Domnívám se, že se jedná o pouhé výkřiky extremistů, kteří tímto chtějí podpořit rasovou nesnášenlivost,“ vyjádřil se naší redakci Petr Handl z oddělení pro vnější vztahy společnosti RPG Byty, s. r. o.

„Od těchto fám se zcela jednoznačně distancujeme. Společnost RPG Byty do svých bytů žádné nepřizpůsobivé občany z jiných částí republiky nesestěhovává,“ uvedl. Na otázku, jak se proti tomu chtějí bránit, odpověděl stručně a jednoznačně: „Vyvracíme, vyvracíme, vyvracíme.“ Podle všeho to ale zatím výsledek nemá, jelikož zprávy se mezi lidmi šíří dál.

Do řečí se dostaly i Kylešovice

Podle tvrzení Petra Handla se o obdobnou situaci jednalo loni na podzim v opavských Kylešovicích.

„V reakci na tehdy šířené fámy jsme také iniciovali setkání starostů měst, obcí a městských obvodů, v nichž se nachází náš bytový fond, abychom společně s nimi hledali možnosti společného postupu při eliminaci sociálního vyloučení v Moravskoslezském kraji,“ vysvětlil způsob tehdejšího postupu Petr Handl. „Od té doby jsme také provedli kontrolu v několika tisících našich bytů a i během těchto kontrol jsme se přesvědčili, že informace o hromadném stěhování nepřizpůsobivých lidí do našich bytů jsou skutečně jen nebezpečnými fámami, jejichž cílem je pouze zvýšit napětí mezi lidmi,“ domnívá se Petr Handl.

Přestože se šíření fám podle Handla děje po celé republice, zatím nejvyhrocenější situace byla v Karviné. „V souvislosti s těmito fámami šířenými elektronickou cestou již město Karviná podalo trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z šíření poplašné zprávy. Stejné trestní oznámení jsme již podali i my,“ uzavřel Handl.

Byť se v Hlučíně o fámu nejspíše skutečně jedná, na některých místech opavského okresu se museli s reálnou možností nastěhování nepřizpůsobivých občanů vypořádat. Jde například o Kružberk. Do zchátralého rekreačního zařízení v obci se zde měly koncem loňského roku sestěhovat zhruba dvě stovky nepřizpůsobivých Romů.

Obec spojila síly s občanským sdružením Za rozvoj Kružberska a vznikla petice Stop ghettům, kterou podepsalo zhruba 2 700 lidí z měst a obcí na severní Moravě a ve Slezsku. Výrazný zlom nastal po nalezení kolaudačního rozhodnutí z roku 1982, ve kterém je objekt vedený jako rekreační zařízení, postavené v rekreační zóně. Na rekreační ubytovnu nedostane majitel ani ubytovaný od sociálního úřadu ani korunu. Ke změně územního plánu by obec musela dát souhlas, a to v úmyslu nemá. Plán bude platit až do roku 2014, ale se zásadní změnou nepočítá ani ten připravovaný.

Stávající sociální systém ubytovatelům umožňuje profitovat na úkor ostatních lidí ve městech nebo obcích. Když sociálně nepřizpůsobivou rodinu ubytuje ve svém chátrajícím objektu, ve kterém běžní lidé nemají zájem bydlet, dostane na každé obsazené lůžko od sociálního úřadu tři tisícovky měsíčně.

Autor: Redakce

16.4.2012
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení