Sbor dobrovolných hasičů v Hlučíně rozšířil svůj vozový park. Hasiči převzali automobil v hodnotě 3,6 milionu korun od Moravskoslezského kraje. Ten minulý týden rozdal záchranářům a profesionálním i dobrovolným hasičům novou techniku za více než 330 milionů korun.

Peníze pocházejí ze strukturálních fondů Evropské unie a zakoupilo se za ně šest sanitních vozidel rendez-vous, šest automobilových plošin, jeden unikátní automobilový žebřík a padesát hasičských aut. A právě jedno z nich bylo určeno i pro Hlučín.

Vůz má pohon na všechna čtyři kola a vejde se do něj řidič společně s osmi hasiči. Součástí vybavení jsou technické prostředky pro zdolávání požárů, jako hadice, proudnice, dýchací přístroje, hasicí přístroje a také zařízení pro technické zásahy, tedy například čtyři druhy čerpadel, motorová pila, lanový naviják, elektrocentrála, osvětlovací soupravy.

„Nadstandardně jsou vozidla vybavena i vysokotlakým hasicím zařízením a třísetlitrovou nádrží na vodu. Vybrané jednotky sboru dobrovolných hasičů tak budou moci s těmito auty jezdit i k menším požárům," řekl první náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka.

Hasičké auto však udělalo přirozeně největší radost veliteli hlučínských dobrovolníků Martinu Türkemu: „Naše dosavadní automobily byly vždy koupeny jako civilní a následně svépomocně přestavěny na hasičskou verzi. Tento nový je od počátku vyroben jako čistě hasičský a je výborně vybavený."

Nová technika pomůže hasičům, především pokud bude probíhat několik zásahů najednou. „Budeme schopni bez omezení vyjíždět ke všem typům zásahů. V minulosti se stalo, že když byla například kvůli opravě odstavena velká cisterna, měli jsme vybavení rozložené na zemi a dle potřeby rychle nakládali, co bylo zapotřebí. Pokud jsme ale na místě zjistili, že něco chybí, vznikl problém.

Příkladem je požár pily v Hlučíně z loňského roku, kdy chyběla hlavně voda a prostředky na ochranu dýchacích cest. S novým automobilem by měly podobné nepříjemné situace odpadnout," uvedl Martin Türke.

Je to tedy další výrazné posílení vybavení dobrovolníků na Opavsku a Hlučínsku. Už jsme vás totiž informovali o předání vozu za 5,6 milionu korun hasičům z Jakubčovic. Na rozdíl od zmíněných Jakubčovic, kde se na nákupu podílelo také město Hradec nad Moravicí, v Hlučíně nakonec původně vyčleněných 600 tisíc investovat nemuseli. Evropská dotace v tomto případě uhradila celou částku.

„Pro Hlučín je to dobrá zpráva hned dvakrát. Nejenže se můžeme ve městě se špičkovou technikou za zády cítit bezpečněji, ale ještě jsme nakonec ušetřili poměrně velký obnos peněz, který můžeme investovat do něčeho jiného, užitečného," řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová (ANO 2011).

Petr Večeřa