Vedení města Hlučín se rozhodlo pro své seniory zavést službu Senior taxi. Chce tím tak zvýšit jejich komfort a bezpečí při jejich přepravování na návštěvy u lékařů, na poště či k zařizování jiných nutných věcí.

„Pro starší lidi je tato přeprava vyčerpávající a mnohdy bez pomoci druhých zcela nemožná," uvádí hlavní důvody toho, proč bude taxi pro seniory zavedeno, tisková mluvčí města Hlučín Ivana Gračková. Seniory bude taxi vozit z místa bydliště na určená stanoviště ve městě.

Těmi jsou Mírové náměstí, poliklinika, Domov pod Vinnou horou, pobočka České pošty a ordinace odborných lékařů v ulici Cihelní. V případě zájmu je taxi odveze zase zpět domů.

Hlučínští se tímto nápadem nechali inspirovat v přilehlých městech. „Podobnou službu nabízejí svým občanům i v nedalekém Bohumíně a Rychvaldě a zatím se jim tam osvědčila. Proto i hlučínským seniorům chceme také dopřát tento komfort," říká místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová a dodává:

„Víme, že pro mnoho starších lidí je cestování hromadnou dopravou fyzicky příliš náročné a dopravovat se běžnou taxi službou si většinou jen těžko mohou dovolit. Nemohou být odkázáni ani na pomoc dětí, které mají své pracovní i rodinné povinnosti."

Taxi služba pro seniory bude spuštěna 1. dubna a vozy budou k dispozici v pracovní dny v čase od 6 do 15 hodin. Budou ji moci využívat všichni občané, kteří mají trvalé bydliště na území Hlučína a je jim nad sedmdesát let.

Objednat si taxi službu musí lidé vždy nejméně den dopředu a cena za jednu jízdu bude patnáct korun. V případě nutnosti může být se seniorem přepravena zdarma i doprovodná osoba, která zajišťuje jeho asistenci. Tuto službu mohou lidé využívat nejvýše osmkrát do měsíce.

„Pokud tedy pojedou taxíkem tam i zpět, mohou si nutné věci takto vyřídit jedenkrát za týden," vysvětluje dále Ivana Gračková.

Město na tuto službu vyčlenilo částku 235 tisíc korun. „Až praxe ukáže, jak bude služba využívaná a kolik bude ve skutečnosti město stát. Vzhledem k tomu, že v Hlučíně je 1790 občanů ve věku nad sedmdesát let, dá se předpokládat, že zájem o službu bude," informovala Lenka Petermannová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví hlučínské radnice.

Od dubna by měly v Hlučíně byt dvě nebo tři vozidla Senior taxi. „Město vyhlásilo soutěž na výběr taxi společnosti, která bude tuto službu zajišťovat. Její vítěz je již znám. Prozrazovat jej však zatím nebudeme," komentuje situaci ohledně výběrového řízení místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Podle ní hlavním kritériem výběru byla nejen cena, ale také odpovídající vozidla, která seniorům umožní pohodlný nástup do vozidla a ochota řidičů k přepravovaným osobám.

Opavou jezdí Novodobá sanitka

Desítky seniorů a nemocných, kteří nemají nárok na běžnou sanitární dopravu, se denně dopraví z bodu A do bodu B díky Novodobé sanitce. Ta funguje v Opavě od listopadu 2013. Od roku 2014 přebral provoz opavské pobočky po Aleně Vaclavíkové její syn Daniel, který si tuto práci nemůže vynachválit.

„Práci u Novodobé sanitky mě naplňuje. V současné době jsem navíc nechal řízení kolegyni a já se budu soustředit na šíření osvěty o této službě i v okolních městech a obcích," uvedl Daniel Václavík.

Na rozdíl od běžných taxislužeb se klienti na odvoz Novodobou sanitkou objednávají i několik dní dopředu. Jedna taková cesta po Opavě je vyjde zhruba na šedesát korun. Nejedná se však pouze o svezení, ale i pomoc do schodů nebo vyzvednutí léků u lékaře.