Případné vítězství hlučínského náměstí mohou ovlivnit sami lidé. „V soutěži mohou Mírové náměstí podpořit občané. Z jednoho prohlížeče mohou hlasovat dokonce opakovaně, a to jednou denně," řekla vedoucí odboru životního prostředí hlučínské radnice Soňa Prášková.

Zájemci mohou pro svého favorita hlasovat až do patnáctého října. Výsledky soutěže pořadatelé zveřejní na konferenci Moravské obce a města v listopadu.

Náměstí v Hlučíně porotce zaujalo mimo jiné unikátním umístěním ve městě a snahou zachovat historickou hodnotu prostoru. Hlučín vznikal na zelené louce, proto má charakteristický půdorys s náměstím uprostřed. Stejně jako celé město, i Mírové náměstí oslaví příští rok sedm set šedesát let.

„Náměstí je hlavním prostorem historického jádra Hlučína. Má téměř čtvercový půdorys se zvýrazněným středem," uvedl Jaroslav Michna z odboru výstavby městského úřadu. Před deseti lety se náměstí rekonstruovalo. Opravy se dočkaly vodovody i kanalizace, veřejné osvětlení, zpevněné plochy i lavičky. Město se postaralo také o sadové úpravy.

Porotci soutěže Robert Sedlák, Jan Šépka, Zdeněk Sendler a Petr Gibas se přitom při výběru finalistů nezaměřovali jen na vzhled. Mezi nominovanými hledali znaky citlivého uchopení veřejného prostoru, které dokazují, že se realizátoři zamýšleli nad jeho účelem.

„Všichni přihlášení prokázali, že zvelebení svých náměstí či návsí věnují mnoho času, prostředků a úsilí. U postupujících jsme nejvíce ocenili nenásilný přístup, který zachovává genia loci a ctí zásadu, že méně je někdy více," shodli se organizátoři soutěže.

Lada Poštulková