V úvodu zasedání posledního zastupitelstva Hlučína však starosta Pavel Paschek mohl občanům přece jen oznámit dobrou zprávu, že první část projektu sanace Hlučínského jezera peníze na uskutečnění nakonec dostane. Jak bude revitalizace probíhat a co přinese?

Na štěrkovnu dostanou půl miliardy

Sanaci, rekultivaci a revitalizaci území po těžbě štěrkopísku v Hlučíně zařadilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR ve spolupráci s Ministerstvem financí ČR do vládního seznamu prioritních projektů programu revitalizace Moravskoslezského kraje.

„Osobně jsem jednal s ministrem financí Andrejem Babišem, který mi potvrdil, že na projekt je alokováno 500 milionů korun," uvedl starosta. „Podle aktuálních informací jsme asi na 13. místě, a proto bude Ministerstvo financí ČR soutěžit realizátora projektu až ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku," upřesnil Pavel Paschek.

Z původně vypracovaného projektu v celkové hodnotě 800 milionů korun se bude přednostně realizovat část zahrnující protipovodňová opatření. Do druhé etapy projektu se přesouvá rekonstrukce zničené a poškozené dopravní infrastruktury a budování souvisejících stavebních objektů, jako jsou kruhové objezdy, parkoviště a podobně.

Přečtěte si také: Zřícenina hradu by mohla vyprávět

Už v září loňského roku schválili zastupitelé Hlučína na výzvu ministerstva financí rozdělení projektu na dvě části, aby bylo možné realizovat ho ve dvou na sobě nezávislých etapách. Náklady na rozdělení projektu se zavázalo uhradit ministerstvo financí.

První etapa projektu by měla zahrnout všechna protipovodňová opatření včetně zvýšení a zpevnění hrází jezera a řeky Opavy, opravy nápustného a výpustného ventilu a dalších technických vodních objektů i mostu.

Co přinesou úpravy Hlučínského jezera?
>> sanace Hlučínského jezera je největším projektem v novodobé historii Hlučína
>> pro první část projektu uvolní Ministerstvo financí ČR 500 milionů korun
>> projekt odevzdali představitelé Hlučína Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR v květnu roku 2015
>> do přípravy investovalo město cca 9 milionů korun ze svého rozpočtu, a to zejména na výkupy pozemků
>> práce na sanaci by měly regionu přinést až 250 nových pracovních míst
>> po skončení prací by mohlo vzniknout až 50 nových míst v oblasti služeb a turismu

Součástí revitalizace bude i nový most.Zdroj: DENÍK / Lukáš Kaboň

Součástí revitalizace bude i nový most.

Přečtěte si také: Zájezdů na last minute bude málo, řada pobytů je už teď vyprodána

Velká voda by mohla ohrozit i Ostravu

Příslib realizace první části projektu sanace Hlučínského jezera je dobrou zprávou nejen pro Hlučín, ale i pro aglomeraci zahrnující ostravské části Martinov a Třebovice a také pro obce jako Jilešovice a Děhylov.

„V případě protržení hrází by se vlna přelila do řeky Opavy a tím by byla ohrožena ostravská aglomerace," upřesnil starosta Hlučína Pavel Paschek. Sousední Kozmice sice případné vylití vody přímo neohrožuje, ale i tak je projekt pro obec důležitý.

„Máme na projektu eminentní zájem, proto s Hlučínem úzce spolupracujeme. Součástí sanace je i vybudování nového mostu do Jilešovic a také vybudování nové hráze, bezpečnostního přelivu a nápustných objektů," doplnil starosta Kozmic Petr Kozák.

Práce na sanaci Hlučínského jezera by měly regionu přinést až 250 nových pracovních míst. „Po skončení prací by mohlo odhadem vzniknout v oblasti turismu a služeb okolo padesáti pracovních míst," doplnil starosta Pavel Paschek.

Jak jezero vzniklo?

Historický snímek z roku 1977, kdy na Hlučínské štěrkovně probíhala těžba štěrkopísku.Zdroj: archiv SZM

Historický snímek z roku 1977, kdy na Hlučínské štěrkovně probíhala těžba štěrkopísku. foto: archiv SZM

Historie Hlučínského jezera se začala psát v osmdesátých letech minulého století. Rekreační vodní nádrž vznikla zatopením lomu, ve kterém se dlouhou dobu těžil štěrkopísek. Jezero se velice rychle dostalo do hledáčku Krajského národního výboru v Ostravě.

„Tehdy tam byl Boček a ten tlačil na Olomouc, pod kterou štěrkovna patřila, aby se z toho místa stal rekreační areál. Neustále o tom mluvil a měl sen, že budou do Hlučína jezdit lidé z Ostravy, z Poruby a bude to oblíbené místo pro rekreaci pro všechny z okolí. Ředitel Boček byl navíc z Píště, takže tohle místo dobře znal a měl k němu vztah," sdělila pamětnice Miloslava Vavrušková.

Přečtěte si také: Pavel Klega: Při líčení svých příběhů jdu až na dřeň

Z těchto plánů však nakonec sešlo. Po sametové revoluci přešla nádrž do vlastnictví města Hlučín. Na počátku devadesátých let prošlo jezero prvními většími úpravami. Jeho břehy byly zpevněny, mělčiny odtěženy a vznikly nové nápustné a výpustné objekty pro regulaci hladiny nádrže.

Během let se objevilo mnoho projektů, za pomocí kterých by mohlo být jezero využíváno po celý rok. Mezi nimi bylo například vybudování loděnice, jachtklubu nebo dostihového závodiště v areálu jezera. Předtím však musí být realizována jeho řádná sanace.

Milan Freiberg, David Beinhauer