Hlučínskou štěrkovnu od léta trápí přemnožené traviny. Jde o stolístek klanatý a rybáři se proti němu snaží bojovat vysazením nových ryb. První výsadba proběhla 7. října. Celkově je v plánu vysadit do jezera 3,5 tuny ryb nad stanovenou zarybňovací povinnost.

„Mezitím se vysazovala štika a candát a nedávno putovalo do jezera 12 metráků amura. 
K dnešnímu dni je v jezeře navíc 2,8 tuny ryb," uvedl jednatel územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko v Ostravě Českého rybářského svazu Přemysl Jaroň.

Podle vyjádření tiskové mluvčí Hlučína Ivany Gračkové by situaci mělo vyřešit i použítí vodního kombajnu. „V současné době připravujeme výběrové řízení na jeho dodání," uvedla mluvčí.

Podle jejích slov se takové zařízení sestavuje na míru a jeho zhotovení trvá zhruba půl roku. Pokud vše proběhne podle plánů, měl by být k dispozici na jaře. Rybářský svaz slíbil přemnožení travin v jezeře řešit výsadbou ryb hrazenou z vlastních finančních prostředků, vše se souhlasem krajského úřadu.

Svaz vydal také několik opatření vedoucích ke snížení stavů přemnoženého stolístku klanatého. Jedním z nich je celoroční hájení amurů. Dalším z nařízení je podle něj zákaz lovu dravých ryb. Ty totiž regulují stavy býložravých ryb, které se živí fytoplanktonem.

A právě fytoplankton využívá živiny původně vázané v pletivech vyšších vodních rostlin po průchodu trávícím traktem amurů a s jeho rozvojem je nutno v rámci spásání vodnich rostlin těmito rybami počítat.

Milan Freiberg