Toho využila řada obyvatel. Někomu se však možná nápad příliš nezamlouval nebo si jen krátil dlouhou chvíli. Alej se totiž stala terčem dosud neznámého vandala, který zlomil dva mladé stromy a další poškodil.

„Letos stromy poprvé rodily, lidé si trhali švestky i blumy dokonce i domů na koláče. Stromů je velká škoda,“ konstatuje vedoucí odboru životního prostředí hlučínské radnice Soňa Prášková.

Nejde přitom o první takovou událost v Hlučíně. Čerstvě zasazených dřevin se chtěl někdo zbavit i v roce 2015 na Rovninách.

„Nožem zničil kúru na mladých stromech. Evidentně šlo tehdy o něčí záměr,“ vzpomíná mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Ani další místa na Opavsku se řádění „alejových“ vandalů v minulosti nevyhnula. V roce 2013 otřásl veřejností případ, kdy někdo na cyklostezce v úseku od Držkovického mlýna směrem na Holasovice zlikvidoval 39 jeřabin. O rok dříve pro změnu padlo 14 lip srdčitých nad hřbitovem v Hradci nad Moravicí.

Na svědomí je tehdy měla trojice mladíků, kteří se vraceli z diskotéky. V cestě jim stála právě nově vysazená lipová alej. Vandalové měli černé svědomí a šli se ke svému činu přiznat na hradecký městský úřad. Úhrada škody je neminula. Stejně jako v případě zničení jeřabin u Slezské magistrály, se škoda v Hradci vyšplhala na čásku kolem 70 tisíc korun.