Instalování varovného systému momentálně probíhá v Hlučíně a jeho místních částech. Ampliony kromě jiného budou varovat i před povodněmi. Na tento varovný systém se čekalo téměř deset let.

„Aktuálně se dokončuje v Hlučíně, Bobrovníkách i Darkovičkách. Systém by měl zaručit včasné varování obyvatel města například v případě povodní nebo jiných ohrožení. Testovat by se měl nejpozději v dubnu,“ sdělila mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Ampliony se od začátku ledna montovaly na sloupy veřejného osvětlení nebo elektrického vedení v celém městě. „Varovný systém bude v rámci krizového řízení sloužit občanům města ke včasnému upozornění na blížící se nebezpečí, jako jsou povodně, zemětřesení, požáry a podobně.

Město ho může mimořádně využívat také jako občasný mobilní rozhlas, pomocí kterého bude občany informovat o důležitých věcech v našem městě,“ uvedl starosta Hlučína Pavel Paschek.

Varovný systém bude stát okolo osmi milionů korun. „Podařilo se nám získat dotaci ve výši 5,8 milionů korun,“ doplnil starosta s tím, že kdyby Hlučín tento varovný systém měl v roce 1997 při tehdejších záplavách, nemuselo dojít k tak velkým materiálním škodám.

Reproduktory se umisťují podle projektu v Hlučíně na 170 míst a v Bobrovníkách i Darkovičkách vždy na padesát míst tak, aby zajistily dosah do všech domácností. Obsluha zařízení může volit konkrétní příjmovou skupinu, tedy že informaci bude předávat jen ve vybraných částech města podle charakteru sdělení.

V systému bude možné vysílat informace jak prostřednictvím mikrofonu z ústředny, tak z mobilního telefonu například starosty města, nebo dalších členů bezpečnostní rady či krizového štábu. V případě výpadku dodávky elektrické energie je zálohován tak, aby byl funkční minimálně 72 hodin.

Cena protipovodňových opatření je 8 334 660 korun, dotace činí 5 857 445, město ze svého rozpočtu uhradí 2 477 215 korun. Povinnost připravovat město na krizové situace a informovat občany je stanovena zákonem.