„Na mnoha vojenských hřbitovech se u příležitosti výročí konce války konají slavnostní ceremonie, kterých se účastní i lidé z ruského konzulátu. Ceremonie v Hlučíně se ovšem vždy účastním osobně. Je to podle mě velmi důležité místo," řekl generální konzul Šaraškin.

Na hřbitově leží přes tři tisíce rudoarmějců, kteří přišli o život v závěru války při Ostravsko-opavské operaci. „Sovětská armáda nebojovala proti Němcům, ale proti fašistům a nacistům v Evropě," zdůraznil při setkání ruský konzul s vědomím toho, jak komplikované byly historické, válečné a poválečné události pro převážně německé Hlučínsko.

I proto konzula těší péče, která se hřbitovu dostává. S ruským vládním zástupcem se na radnici setkal i starosta Hlučína Pavel Paschek.

Historie vojenského hřbitova Rudé armády v HlučíněPlány na vybudování vojenského hřbitova vojákům Rudé armády, kteří padli v konečné fázi II. světové války na Hlučínsku, vznikly ihned po jejím skončení v roce 1945. Hřbitov vznikl z prostředků místních výborů a byl vystavěn v blízkosti bývalého židovského hřbitova.

Hřbitov Rudé armády byl slavnostně otevřen 10. března 1946 a pietního aktu se zúčastnilo více než šest tisíc lidí z širokého okolí. Na hřbitově odpočívá více než tři tisíce vojáků a vojenských důstojníků, kteří na Hlučínsku zahynuli.

V roce 2000 byla realizována první etapa rekonstrukce hřbitova, v letech 2001 a 2006 proběhla oprava plotu a v minulém roce se uskutečnila další část plánované rekonstrukce.