Labyrint pro chodce nebo zábrana pro cyklisty. To asi napadne nejednoho cestujícího, který se ocitne na nádraží v Hlučíně. Po rekonstrukci přechodu pro pěší na nádraží se tu objevilo meandrové zábradlí, které vybudovala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové bylo zábradlí vybudováno na základě doporučení Drážní inspekce, Územního inspektorátu Ostrava a po dohodě s městem Hlučínem.

„Hlavním důvodem bylo, že stávající přechod pro pěší ve velké míře využívali protiprávně cyklisté i motocyklisté přejíždějící z jedné části města do druhé. Zábradlí by mělo zajistit větší bezpečnost pro pěší," dodala Šubová.

Že byl na přechodu přes trať s cyklisty problém, potvrdil i šéf Městské policie Hlučín Luděk Olšovský. „Problém tu byl už delší dobu. Do železničního prostoru by měl být vjezd cyklistům a motocyklistům zakázán," doplnil Olšovský.

Mluvčí města Hlučína Ivana Gračková potvrdila, že se nejednalo o investiční akci města. „Nejde o městské pozemky. Neměli jsme ani žádné reakce od občanů, že by toto zábradlí potřebovali," uvedla Gračková.

Oprava samotného přechodu pro pěší na trati Kravaře ve Slezsku Hlučín se uskutečnila v rámci opravy nástupišť v obvodu oblastního ředitelství ŠZDC Ostrava. „Opravili jsme konstrukce přechodu pro pěší. Přechod byl upraven tak, aby křížení bylo kolmé se všemi staničními kolejemi," uvedla Kateřina Šubová.

SŽDC nechalo vyměnit výstražné kříže a dodatkové tabulky upozorňující cyklisty, aby sesedli z kola. Meandrové zábradlí bylo vybudováno na pravé straně přechodu a na levé straně dobuduje město v tomto roce zábradlí, aby se zabránilo cestujícím v příchodu na nástupiště přes staniční koleje mimo přechod.

Milan Freiberg