Radní tak budou hlasovat o tom, zda majitelé rodinných domů v Hlučíně, kteří se rozhodnou zakoupit si ekologičtější kotel do své domácnosti, dostanou od města zpátky pět procent nákladů. Tuto podporu je možné spojit s takzvanou kotlíkovou dotací, kterou rozděluje ze Státního fondu životního prostředí.

Získat tak mohou dotaci až do výše 85 procent nákladů, podmínkou je zažádat si u Moravskoslezského kraje. Takže teoreticky je možné, aby 90 procent nákladů, které se mohou pohybovat až okolo 150 tisíc korun, hradil za majitele rodinných domů někdo jiný, v tomto případě stát a město Hlučín.

Kvalita ovzduší lidi v Hlučíně zajímá

To už v minulosti nabízelo obyvatelům města bezúročné půjčky, které se vztahovaly nejen na stavební úpravy, ale také na výměnu domácích kotlů. „Z ankety, kterou opakovaně děláme mezi obyvateli Hlučína, vyplynulo, že kvalitu ovzduší vnímají jako jeden ze čtyř hlavních problémů města, jež bychom měli řešit.

Proto chceme i tentokrát přijít s další podporou ke kotlíkovým dotacím spravovaných Moravskoslezským krajem," řekl starosta Hlučína Pavel Paschek.

Netopte nekvalitním palivem

K tématu podpory výměny kotlů se vyjádřila také Soňa Prášková, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Hlučín.

„Neustále lidem opakujeme, že když topí v nekvalitním kotli nekvalitním palivem, tak možná nikoho přímo neotráví, ale přispějí tak ke vzniku nejrůznějších alergií a chronických dýchacích potíží hlavně dětí, nemocných a starších lidí."

Program veřejného zastupitelstva je zveřejněn na oficiálních stránkách města Hlučín. Radní budou projednávat například nové názvy některých hlučínských parků a dostane se také na prezentaci změn v systému parkování pro nadcházející rok.

Petr Večeřa