Letos se však v reakci na vyjádření Ministerstva financí muselo jednat o tom, že původní projekt sanace, rekultivace a revitalizace břehů a okolí Hlučínského jezera bude rozdělen na dvě etapy.
„Věříme, že díky tomu by se soutěž na dodavatele mohla vyhlásit už v příštím roce. A kdyby šlo všechno opravdu dobře, tak by snad práce mohly začít na přelomu let 2017 a 2018," řekl starosta Hlučína Pavel Paschek s tím, že náklady na rozdělení projektu se zavázalo uhradit Ministerstvo financí. Každá etapa by měla přijít zhruba na 400 milionů korun.
Součástí první etapy budou nutná protipovodňová opatření včetně zvýšení a zpevnění hrází jezera a řeky Opavy, opravy nápustného a výpustného ventilu a dalších technických vodních objektů i mostu.
První etapa projektu by měla zahrnout všechna protipovodňová opatření včetně zvýšení a zpevnění hrází jezera a řeky Opavy, opravy nápustného a výpustného ventilu a dalších technických vodních objektů i mostu.
„Tak by se zajistila protipovodňová ochrana lokality i navazující ostravské aglomerace. Zároveň by se oblast mohla vyčlenit ze záplavové zóny, v níž se nesmí nic stavět," uvedl vedoucí odboru městského majetku Městského úřadu Hlučín Miroslav Zmrzlík.
Díky sanaci, o které už se mluví v Hlučíně mnoho let, by v budoucnu mohlo dojít k rychlejšímu rozvoji hlučínské štěrkovny. „Vynětí okolí Hlučínského jezera ze záplavového území by konečně umožnilo zahájit rozvoj této významné rekreační lokality," myslí si místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.
Že bude nutné zvážit rozdělení projektu z důvodu velké finanční náročnosti, bylo jasné už v květnu, kdy starosta města Pavel Paschek jedná se zástupci Ministerstva financí.
Hlavním cílem projektu sanace, rekultivace a revitalizace území štěrkovny Hlučín je protipovodňová ochrana zejména území Hlučínska, Děhylova a Martinova, kam by se v případě rozvodnění řeky Opavy mohla vylít voda z Hlučínského jezera, a také odstranění starých ekologických škod.
Zastupitelé odsouhlasili nákup vodního kombajnu
Hlavním bodem jednání zastupitelstva v Hlučíně, které se uskutečnilo ve čtvrtek 15. září, byla debata o zakoupení speciálního vodního kombajnu. Ten by vyřešil problém se stolístkem klasnatým, který se letos extrémně rozrostl.
Během zasedání našla většina politiků shodu na tom, že město může ze svého rozpočtu vynaložit šest milionů na koupi lodě remorkérového typu, která nese speciální žací lištu.
„Po konzultacích s celou řadou odborníků vnímáme jako nejdůležitější udržet rovnováhu mezi rostlinami, živočichy a lidmi, kteří využívají jezero. Probrali jsme celou řadu možností, jak situaci řešit," řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová s tím, že koupě kombajnu se jevila jako nejlepší možnost.
Vodní trávy během léta komplikovaly život především plavcům, kteří se do nich mohli zamotávat. „Při kontaktu s kůží člověka není stolístek klasnatý alergenní ani toxický, nicméně koupání v hustě prorostlé části nádrže je fyzicky nepříjemné," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Helena Šebáková.
Stolístek by však v jezeře zůstat měl i z toho důvodu, že čistí vodu a bojuje proti sinicím, které však na Štěrkovně byly i letos. „Cílem je dostat jezero do stavu, kdy budou rostliny, zvířata i lidi žít ve vzájemné symbióze," řekla místostarostka Blanka Kotrlová s tím, že ideálně by podle rad odborníků bylo dobré do jezera vysadit ryby, které se budou podvodní trávou živit.
„Teď se budeme snažit co nejrychleji vypsat výběrové řízení na dodávku kombajnu, protože výroba takového stroje, který se nedělá sériově, trvá až půl roku. A my ho chceme mít na jezeře už příští rok zjara hned, jakmile to umožní počasí," dodala Blanka Kotrlová.
Poměrně často se ozývaly názory, že město bude za kombajn platit víc, než je nutné. To zastupitelé odmítli s tím, že vzor viděli v Plzni, kde tento stroj již mají, ale používají jej na výrazně menší ploše.
„V Hlučíně se prozatím počítá s tím, že by kombajn jezdil sedm dní v týdnu ve dvousměnném provozu. Na jeho provoz bude muset město přijmout pravděpodobně až tři zaměstnance, kteří budou muset absolvovat speciální proškolení," vysvětluje mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.
Město navíc musí také řešit prostor na břehu Štěrkovny, kam se bude pravidelně tráva z jezera svážet.