Naprosto neočekávaně začalo čtvrteční zasedání Zastupitelstva města Hlučína. Jen několik málo minut před jeho zahájením obešel své kolegy zastupitel Alfons Laňka (SNK-ED) a rozdal jim návrh na doplnění programu o jeden bod.

Tím byla rozprava o převodu přibližně osmihektarového pozemku ležícího na západním okraji města a sousedícího s areálem hasičské základny. O čtyřhektarovou část pozemku již před časem projevila zájem chomutovská developerská společnost Quin Invest (čtěte zde), která podle všeho chce zde vystavět areál shopingcentra a hypermarketu Kaufland podobný tomu, který je například v Opavě.

Prvním krokem k tomu ale je převod stávající zemědělské půdy do kategorie půdy pro podnikatelské aktivity. Ten byl po úvodní diskusi zastupitelů na program schůze přijat a zařazen na jeho samotný závěr.

Někteří ze zastupitelů ale byli z tohoto postupu rozčarováni.

Stejně jako starosta Hlučína Bernard Ostárek (bez politické příslušnosti): „Zarážející na tom celém je hlavně to, že občané Hlučína nebyli předem o tak závažné záležitosti informováni. Připadá mi to hodně nefér hra, takto zásadní věci by lidé měli vědět předem.“

Tím měl na mysli hlavně signatáře obou petic, kdy každou z nich podepsalo okolo tisícovky občanů. Hlučíňané tak vyjadřovali svůj souhlas nebo naopak nesouhlas se záměrem developera. Ti tak byli v sále zastoupeni vlastně jen Hanou Bartákovou, která také v diskusi k převodu pozemků vystoupila.

Znovu seznámila přítomné s argumenty petice, proč lidé obchodní centrum nechtějí. Také zaznělo, že nedávné otevření obdobného areálu Globusu v Ostravě-Porubě způsobilo veliké problémy s dopravou a taková situace by se mohla stát i v Hlučíně, kde je v blízkosti plánovaného areálu hned několik dopravních uzlů.

Naproti tomu byly ale vznášeny například argumenty, že v Hlučíně stále chybí řada služeb, které by v průmyslové zóně mohly najít své místo. Diskuse trvala celou hodinu.

Poté se zastupitelé pustili do hlasování a záměr převést pozemky na průmyslové odsouhlasili.