Ta si klade za cíl upozornit na rostoucí riziko změn klimatu. Jako již tradičně se poslední březnovou sobotu, v České republice tentokráte tedy 29. března, na šedesát minut zhasnou světla a vypnou elektrické spotřebiče v celé řadě měst na celé naší planetě.

Každým rokem se přitom dobrovolně zapojují jak jednotlivé domácnosti, tak i jednotlivé radnice a městské úřady.

Opava se začlení mezi tato místa již počtvrté. „Od 20.30 do 21.30 hodin zhasnou světla Domu kultury Petra Bezruče, Obecního domu, Slezského divadla, Hlásky či Domu umění, ztemnělé zůstanou i opavské kostely, mimo centrum pak kostel v Kylešovicích, kaple v Malých Hošticích nebo městský hřbitov," vypočítává náměstek opavského primátora Dalibor Halátek všechny lokality spadající pod město, které se stanou součástí neotřelé globální kampaně.

Stranou ale nezůstane, jak již bylo zmíněno, ani Hlučín. „K Hodině Země se stejně jako v minulých letech připojíme. Bude vypnuto nasvětlení radnice a také Červeného kostela," potvrzuje mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech.

Pro úplnost dodejme, že Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody a v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Ekologický institut Veronica.

Vůbec poprvé se konal tento happening v roce 2007 v australském Sydney. Následující rok se už zapojilo 370 měst ve více než pětatřiceti zemích světa. V našem státě se pravidelně přidá k Hodině Země kolem dvou set obcí a tisícovky jednotlivců.