Od roku 2006 došlo v rámci rekonstrukce Hlásky také na zdejší věžní hodiny. Ve jménu modernizace tak odzvonilo tradičnímu mechanismu tohoto časoměřiče.

„V současné době jsou hodiny již řízeny elektronicky,“ sděluje mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná a dodává: „Původní mechanický strojek z radničních hodin je momentálně vystaven ve věži Hlásky. Několik let je tak čas na věži řízen pomocí rádiového signálu a GPS. Mělo by se tedy jednat o zařízení fungující s přesností na vteřinu. To však nemá být jediná z unikátních zvláštností zmíněného chronometru.“

Málokdo kupříkladu ví, že hodiny musely údajně projít za pět let jen jedinou přímou opravou. „Na vině bylo tehdy elektrické přetížení,“ vzpomíná Rostislav Bouchal, který se svou přerovskou firmou Boroko v roce 2006 rekonstrukci hodin zajišťoval a v těchto dobách se stará také o jejich spravování.

Právě přetížení anebo prostý výpadek proudu stojí za občasným zpožděním nebo zastavením městské časomíry. Zabudovaný systém má však nyní schopnost zapamatovat si, v kolik se přesně vypnul a jak dlouhý čas od té chvíle uplynul. Po opětovném zapojení elektřiny si hodiny samy upraví tempo a začnou se srovnávat s aktuálním časem. Lidská ruka není zapotřebí.

Známé hlasité odbíjení probíhá pomocí elektromagnetických kladiv na tři gongy. Největší z opavských gongcimbálů váží přitom okolo 750 a nejmenší kolem 180 kilogramů. Pravidelný servis věžním hodinám, které mají motor pro každý číselník zvlášť, poté dělají lidé Rostislava Bouchala každý rok.