Důvodem je, že hokejový klub není solventní a nemá na úhrady energií. Na kolena ho srazil skokový nárůst cen za elektřinu, za kterou ve svém improvizovaném a dočasném působišti, kam se přestěhoval kvůli opravám stadionu, platí měsíčně kolem šesti set tisíc. Celkové náklady má asi milion korun. Klub, jehož majoritním vlastníkem je město, se dostal do kritické situace, kterou mu má pomoci vyřešit změna ve vyplácení dotací od města i dočasná půjčka. Zasílání peněz předem má ovšem podmínku.

„Nově půjde uhradit fakturu z městských peněz, ale do deseti dnů musejí hokejisté doložit, že ji zaplatili. Stejně budeme postupovat i u dalších našich organizací,“ upřesnil opavský primátor Tomáš Navrátil.

Zastupitelé se změnou podmínek vyplácení účelových dotací většinově souhlasili. Někteří opoziční poslanci ale vidí za nesolventností klubu možné špatné hospodaření města. Pro zastupitele Jana Zelinku má hlavní problém podobu chlazeného stanu, který dočasně nahradil opravovaný zimní stadion. Upozornil, že v rozpočtu města bylo hokejovému klubu schváleno na provoz náhradní plochy 11 milionů korun, ale chlazený stan je příliš energeticky náročný.

Vládnoucí koalice oponuje, že ještě v listopadu nebylo jasné, v jaké výši distribuční poplatky za energie budou. „Šlo o první sezonu a spotřebu ani náklady nebylo možné odhadnout. Velkou roli navíc hrálo počasí, zvýšené náklady ukončily sezonu předčasně,“ dodal Tomáš Navrátil.

Opavští radní schválili klubu i dočasnou půjčku. Bude do výše jednoho milionu korun. Ve snaze nebrat si půjčku z banky, vezme radnice částku pro hokejový klub z volných peněz technických služeb.

Opavským hokejistům a bruslařům slouží nyní dočasná ledová plocha v Městských sadech vedle fotbalového stadionu. Náklady na postavení velkoplošného chlazeného stanu byly asi čtyřicet milionů korun. Polovinu této částky spolkl stan a chladicí technologie, zbytek si vyžádala infrastruktura, napojení na sítě, příjezdová cesta a zázemí. Stan je mobilní tím, že stojí na pilotech a technologii lze rozebrat, takže může být podle potřeby přemístěna i jinam.

Práce na rekonstrukci původního opavského zimního stadionu za plánovaných 370 milionů korun byly zahájeny loni v květnu a potrvají do poloviny příštího roku.

Po dokončení se v novém objektu budou kromě ledových sportů pořádat i jiné sportovní, kulturní a společenské akce.

Starý stadion Opavanům sloužil od 50. let minulého století a jeho původní podoba už současným nárokům nevyhovovala.