Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Vlaštovičkách pomáhají dobrovolníci ze zahraničí

Opava – Občanské sdružení Holos, jehož hlavní premisou je zlepšit kvalitu lidského života, buduje v opavské městské části Vlaštovičky speciální centrum. Na tom by možná nebylo nic tak zvláštního. Do projektu se ovšem zapojilo několik dobrovolníků z různých zemí světa. Korea, Rusko, Turecko, Polsko, Španělsko, Itálie a v neposlední řadě samozřejmě i Česká republika.

8.8.2013 2
SDÍLEJ:

Dobrovolníci, kteří se podílejí na rekonstrukci historického objektu ve Vlaštovičkách se mají možnost dovědět ledasco o principech holistické medicíny.Foto: archiv sdružení Holos

Do Vlaštoviček se sjeli lidé ze všech zmíněných států. Jejich úkolem je zde vybudovat centrum, které momentálně v omezeném rozsahu funguje pro ty, jimž by ve složité životní situaci mohla pomoci holistická medicína. Jejím úkolem je laicky řečeno sjednotit duši s tělem, což vlastně znamená, že se zaměřuje na fyzickou, ale i psychickou stránku člověka.

Ve Vlaštovičkách je v provozu první zařízení u nás, které se zabývá léčbou lidí v psychospirituální krizi formou dlouhodobějšího pobytu. Dobrovolníci pracují nedaleko Opavy už od předminulé soboty a minimálně do tohoto víkendu ve Slezsku ještě setrvají.

„Myslím si, že spolupráce zatím funguje opravdu skvěle. V našem Holos Centru jsme je přivítali klasicky počesku. Podával se chléb se solí a k tomu pohár čisté vody," popsal začátek dobrovolnického workcampu s názvem Přelet nad vlaštovčím hnízdem předseda Občasného sdružení Holos Milan Hrabánek. Na slavnostním zahájení této akce byl přítomen také místostarosta Vlaštoviček René Ulrich.

Pomocníci z ciziny byli ofi ciálně představení a obdrželi i drobné dárkové předměty. Ať už se jednalo o trička, materiály o Opavsku a také nezbytné rukavice. A právě ty jsou pro dvanáct dobrovolníků doslova nepostradatelné.

„V rámci našeho centra rekonstruujeme historický objekt. Pomocníci, kteří jsou momentálně u nás, se naučí různé pracovní metody. Například jak zakonzervovat dřevo a podobně," pokračoval Milan Hrabánek a ještě přidal několik postřehů: „Někteří z dobrovolníků studují medicínu, takže je to pro ně výborná příležitost se něco dozvědět o metodách naší léčby."

Nemyslete si, že zahraniční „brigáda" od rozednění do soumraku pouze tvrdě maká. Pracují šest hodin denně a odpoledne se mohou těšit na volnočasové aktivity. Výtvarné workshopy, keramiku nebo třeba malbu na sklo, textil či hedvábí. Dále pak nesmíme opomenout ani večer japonských bojových umění a řadu výletů do okolních zajímavých míst.

„Městské části Vlaštovičky bych chtěl poděkovat za fantastickou spolupráci. Vyšli nám skutečně se vším vstříc. To samé se bohužel nedá říct o městě Opava, které nám na tuto akci nijak nepřispělo a nijak nám nepomohlo," zakončil Milan Hrabánek.

Petr Dušek

Autor: Redakce

8.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení