Vysoké teploty sužují zhruba 115 řidičů opavské městské hromadné dopravy. Městský dopravní podnik se jim snaží obtížné podmínky co nejvíce usnadnit dodáváním chlazených nápojů. Na základě vnitřního předpisu probíhá v horkých dnech vždy v 9 hodin kontrolní měření venkovní teploty, a pokud se na stupnici objeví 20 stupňů ve stínu, je teplotní limit dosažen. Zaměstnanci dopravního podniku v takových případech rozvážejí chlazenou balenou vodu řidičům nejméně dvakrát denně přímo na linky.

První rozvážka bývá kolem 9.30 hodin pro ranní směnu, odpolední v 15 hodin. „Vodu mohou řidiči dostávat i při nižších teplotách za předpokladu, že během dne stoupnou. O poskytování nápojů řidičům rozhoduje dispečer. V extrémních podmínkách provádíme rozvozy vody i víckrát denně,“ uvedl vedoucí provozu Josef Kraus. Do starých vozidel nelze z technických důvodů namontovat klimatizaci, ale nová vozidla dopravního podniku ji už mají.

Balenou vodu dostávají také ženy pracující na poli. „Podle zákona se tekutiny podávají zcela jistě u právnických subjektů. Jako příklad mohu uvést Zemědělské družstvo Hraničář Loděnice,“ uvedl předseda představenstva Okresní a regionální agrární komory František Mariánek. Pod žhnoucím sluncem pracují v těchto dnech na polích ženy likvidující plevelné řepy, či osádky zemědělských strojů, které provádějí chemickou ochranu či sklízejí pícniny. „To víte, že dostanou zabrat,“ podotkl šéf agrární komory, nicméně dodal, že nové traktory jsou již vybaveny klimatizací.

Své si užijí také pokrývači a klempíři. Firmy, které tyto práce zajišťují, se shodují. Horka v posledních dnech snižují výkon jejich zaměstnanců. „Samozřejmě, že nám horka způsobují problémy. Standardní chládek je určitě lepší,“ vysvětluje majitel jedné z opavských firem Michal Havlický a dodává: „Samozřejmě klesá také výkon zaměstnanců, nemohou být příliš dlouho na slunci. Starší zaměstnance vůbec na slunce neposíláme.“

Podle jeho slov se kvůli vedrům vyskytují problémy také u zákazníků. „ Někteří mají pochopení a druhým vadí, že se chodí pracovníci schovávat do stínu,“ dodal Havlický. Skutečnost, že zaměstnanci nemohou být na slunci dlouho, potvrdil také majitel pokrývačské a klempířské firmy René Jelen. Ten zmínil, stejně jako ostatní, že zaměstnancům zajišťují pitný režim. Také Milan Moša, majitel stejně zaměřené firmy, uvedl, že mají kvůli horkům upravenou pracovní dobu. „Začínáme dřív a končíme dřív. V každém případě je snížený výkon.“