Poprvné vyjížděli kolem třetí hodiny, kdy přišla dispečinku horské služby (HS) výzva od polských kolegů z GOPR, že na česko-polské hranici se nachází žena se zdravotními potížemi.

Náves na Lomné, sobota 16. října 2021 v Trojanovicích.
Historický okamžik Trojanovic v Beskydech: Nové návsi vévodí Valach s ovcemi

„Na místo ihned vyrazila hlídka z naší stanice na Javorovém. Po příjezdu zjistili, že turistka z Česka je v kolapsovém stavu. Spolu s polskými kolegy tedy paní poskytli základní ošetření a poté jí transportovali do přivolané sanitky Rychlé zdravotnické pomoci,“ popsal dění na horách Radim Pavlica, dispečer Horské služby Beskydy.

Další zranění

Přibližně dvě hodiny poté členy české HS opět kontaktovali členové polského GOPR. „Turisté na hranici se jim ozvali s tím, že na hřebenech se nachází žena s rozbitým obličejem. Po příjezdu naši záchranáři zjistili, že paní je pravděpodobně pod vlivem návykových látek. Odmítla převoz do zdravotnického zařízení, proto jsme jí ošetřili, a vzhledem k přicházející tmě jí transportovali do údolí,“ uvedl Radim Pavlica s tím, že ženu si poté převzali rodinní příslušníci.

Mláďátka pand červených v ostravské ZOO už objevují svět.
Unikáty v ZOO Ostrava: Dvojčata pand červených a rozmnožení papouška amazónka

A vliv návykových látek byl zřejmě příčinou i dalšího výjezdu členů HS. Dispečink dostal v podvečerních hodinách hlášení, že tentokrát na česko-slovenské hranici se nachází dezorientovaný muž ze Slovenska.

„Naši záchranáři z Javorníků zjistili, že je bez zranění, jen vůbec netuší, kde se nachází. Kontaktovali tedy příslušníky policie SR, muže převezli na naší stanici a zde si jej následně slovenští policisté převzali,“ doplnil Radim Pavlica.

Výjimečná sobota

Kromě těchto událostí řešili beskydští horští záchranáři během odpoledne další tři úrazy. Poslední byl v devět hodin večer, kdy hlídka HS pomáhala při resuscitaci starší ženy. 

Starý přepravní kontejner vám táborská firma předělá na luxusní bydlení. Konstrukci 2KK využívají mladí jako startovací bydlení, či chalupáři jako plně vybavený rekreační objekt.
Kontejnerové bydlení dorazilo i do MS kraje: Stačí mít pozemek a milion korun

„Ovšem mít za den tři případy tzv. přeshraniční spolupráce je ojedinělé i na Beskydy, které vlastně sousedí hned se dvěma státy. A mohu říci, že všechny proběhly v perfektní koordinaci s polskými kolegy a za veliké vstřícnosti policistů ze Slovenska,“ komentoval náročnou sobotu Radan Jaškovský náčelník Horské služby Beskydy.