Mnozí obyvatelé Opavy a blízkého okolí tak konečně díky této dosud chybějící službě, zřízené Charitou Opava, mohou mít své těžce nemocné blízké doma a být s nimi až do posledních chvil jejich života. Dosud toho využilo již osm rodin. Péče o umírající doma je náročná a příbuzným umírajícího přináší řadu problémů, kterých se bojí. Předsevzetí starat se o svého blízkého také obvykle ztíží jeho zdravotní stav či nemožnost příbuzných upravit si docházku do zaměstnání.

Často pak stojí před těžkým rozhodováním – mají opustit svého blízkého v jeho těžkých chvílích, nebo přijít o práci? „Velmi dobře rozumíme jejich starostem a trápením. A právě pro ně jsme v Charitě Opava rozšířili nabídku služeb o Charitní hospicovou péči, o náš Pokojný přístav,“ vysvětluje ředitel opavské charity Jan Hanuš. Vedoucí tohoto nového charitního střediska se stala Libuše Smějová, která má s péčí o pacienty v domácím prostředí bohaté zkušenosti.

Smyslem hospicové péče je v domácím prostředí ošetřovat klienty v terminálním, tedy závěrečném stadiu jejich onemocnění tak, aby mohli i v posledním období svého života zůstat doma v kruhu svých blízkých. Pozornost je v Pokojném přístavu věnována všem čtyřem rozměrům lidského života: fyzickému a psychickému spolu se sociálními i duchovními potřebami. Klient může službu využívat dlouhodobě i krátkodobě, vždy podle aktuálního zdravotního stavu a individuálních potřeb.

„Jsme připraveni vám poradit na telefonu 737 999 979. Naše zdravotní sestry spolupracují s obvodním lékařem i onkologem. Profesionálně si poradí s aplikací injekce, podáváním analgetik dávkovači, aplikací infúze, ošetřováním stomií, podáváním výživy či s převazy ran,“ vyjmenovává nabídku služeb Libuše Smějová.

Sociální pracovník je také schopen zajistit například pomoc při vyřízení příspěvku na kompenzační pomůcky, podání žádosti o zvýšení příspěvku na bezmocnost apod. Nemocnému i rodině také poskytne psychickou podporu. Z kompenzačních pomůcek je Pokojný přístav schopen zajistit například zapůjčení polohovací postele, toaletního křesla, mechanického vozíku, chodítka či sedáku do vany. „Onkologických pacientů přibývá,“ osvětluje Smějová důvod, proč se opavská charita na otevření Charitní hospicové péče dlouhodobě připravovala.

„Zaměstnanci se účastnili seminářů pořádaných hospicem v Rajhradě, prošli mnoha školeními věnovanými péči o pacienty v terminálním stadiu, počítáme se spoluprácí s podobným zařízením v Ostravě. V odborné přípravě jsme udělali maximum a už dnes z reakcí našich pacientů víme, že klienti jsou s našimi službami spokojeni,“ dodává.