Ekonomická situace opavského divadla je zatím dobrá, hospodaří vyrovnaně v černých číslech. Příznivý stav je však vykoupený značnou dávkou úsporných opatření, kterým se vedení dovadla nevyhne ani letos.

„Ukončili jsme smlouvy s některými dodavateli a uzavřeli jsme nové, pro nás zajímavější. Snižovat musíme náklady na každou inscenaci, jen se snažíme, aby tím divák nebyl poškozený,“ míní ředitel Jindřich Pasker.

V operních inscenacích budou z finančních důvodů častěji využíváni hosté pokud možno zvučných jmen, kteří zvýší divácký zájem o jednotlivá představení. Totéž platí i o režisérech. Do divadla budou zvány k vystoupení i umělecké soubory, o které by Opavané mohli mít zájem, například Cimrmani nebo skupiny dalších známých pražských herců.

Pro letošní sezonu přiklepli radní v roli zřizovatele svému divadlu 69 milionů korun. To se snaží vylepšit svou finanční situaci i vlastními silami. „Pro zvýšení předplatného jsme koncem minulé sezony pořádali speciální akce na zámcích Hradci a v Raduni i na Horním náměstí v Opavě,“ vysvětluje ředitel Pasker.

Diváci dostali i unikátní možnost sami si zvolit jeden ze tří nabízených titulků a využívají ji. Uzávěrka je závěrem září a zatím vede nabídka hry o Lídě Baarové. Sobotní veřejná generálka před premiérou je zrušená, ale předplatitelé o ni nepřijdou. Bude zařazena na první sobotu po premiéře.