Když ho opavský podnikatel Miloslav Pouba před lety prostřednictvím pražské advokátní kanceláře od Fondu dětí a mládeže kupoval, nečekal žádné problémy. Na rozdíl od dalších zúčastněných totiž nemohl vědět, že prodej nemovitosti v době podpisu smlouvy ještě neschválil Parlament.

Nevědomky tak podepsal neplatnou kupní smlouvu, což vysvitlo až po dvou letech. V platnosti zůstala původní nájemní smlouva a Poubovi byl zpětně naúčtován nájem. Současně byl vyzván k vrácení nemovitosti, ve které už mimo jiné zrekonstruoval oba bazény, všechny pokoje včetně rozvodů a zajistil jí nové WC, okna i bojlery na ohřev vody.

„Do Belárie jsem během let investoval zhruba 23,5 milionu korun a zpátky dostanu asi polovinu,“ konstatuje dnes už bývalý majitel.

Opuštěný objekt převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a střeží ho soukromá bezpečnostní agentura. „Na provozování takového zařízení pochopitelně nejsme uzpůsobeni a na jeho další využití proto vypíšeme výběrové řízení,“ konstatuje ředitel ostravského územního pracoviště tohoto úřadu Karol Siwek.

Jitka Hrušková, Radim Kotala