Prodejce snížil nabídkovou cenu z 58 milionů na pouhých 29 milionů. Komplex tří budov a tří pozemků o celkové výměře 18 670 metrů čtverečních a všechno příslušenství, jakým je telekomunikační vedení, elektrovedení, vodovod, kanalizace, veřejné osvětlení včetně sloupů, zpevněné plochy, lavičky, studna, oplocení, udírna, nádrže a jímky pozemních čističek odpdních vod, tedy lze teď získat prakticky za polovinu původní ceny.

Možnost je ale také hotelový komplex pronajmout. Zde je podmínka minimální nabídka 950 tisíc korun ročního nájmu a podepsání smlouvy na pět let. Úřad nabídky zájemců přijímá do 24. března 15. hodiny.

Zájemci o prohlídku hotelového komplexu mají možnost ve středu 10. března v době od devíti do jedenácti hodin na místě samém.

Hotelový komplex Belaria byl v Žimrovicích postavený během 90. let jako ukázka až nadčasového hotelnictví. Jeho vznik souvisí s každoročním konáním letních mezinárodních dětských táborů pod hradeckým zámkem, které měly záštitu prezidenta.

Často bývaly navštěvovány českými i zahraničními politickými představiteli, kteří v Belarii přespávali. Tomu odpovídalo vnější i vnitřní vybavení. Hotel byl zkolaudován až v roce 1990, kdy už byl v majetku Fondu dětí a mládeže, který ho pak na dva roky pronajal opavskému podnikateli Miloslavu Poubovi.

Po dvouletém nájmu si podnikatel objekt zakoupil a v jeho vlastnictví zůstal do září 2009. Po dodatečném zjištění, že Fond hotel prodal bez souhlasu poslanců, ho Miloslav Pouba Fondu dětí a mládeže vrátil.

Hotelový komplex v současné době chátrá a pokud zůstane delší dobu bez vlastníka, bude jeho zprovoznění finančně velmi náročné.

Martin Kůs, Jitka Hrušková