Loni v březnu se objektu ujal hradecký podnikatel Alexander Černý. Během září se začalo s rozsáhlou rekonstrukcí. Rok se s rokem sešel a budova v Gudrichově ulici je doslova k nepoznání. Změna směrem k novorenesančnímu stylu udělala své.

„K Hradci nad Moravicí mám velmi blízko a oproti jiným lokalitám je zde stále prostor pro nové projekty v cestovním ruchu," uvedl hned na úvod majitel hotýlku Alexander Černý a ještě připojil několik postřehů: „O provozování ubytovacího zařízení jsem přemýšlel přibližně čtyři roky, ale v nabídce nebyla vhodná stavba, jež by vyhovovala daným požadavkům. To se změnilo až v uplynulém roce."

Objekt původně sloužil jako rodinný dům, který byl postaven okolo roku 1905. O více než pětadevadesát let později se začalo s první rekonstrukcí budovy. Nebyla však dokončena. Až do loňska byl celý objekt nevyužíván. V září roku 2012 se Alexander Černý pustil do oprav. Snažil se především o to, aby nový vzhled domu zapadl mezi okolní budovy a zachoval se jeho historický ráz.

Old House je skutečně výjimečný. Hlavně díky tomu, že se nedá úplně přesně klasifikovat. „Na to, abychom se stali penzionem, bychom museli mít minimálně pět pokojů. Řekl bych, že se jedná spíš o takový minihotel," poznamenal majitel.

V domě se nachází celkem tři pokoje: jednolůžkový, dvoulůžkový a také apartmán. První dva jsou klasického hotelového charakteru, ale třetí je něco extra. „Chtěli jsme vytvořit něco unikátního. Nábytek má určitý nádech historična. Nechali jsme ho vyrobit až v Itálii. Podle mého názoru ladí s celkovou vizáží tohoto objektu," míní Alexander Černý.

Byť Old House funguje teprve několik týdnů, o návštěvníky nemá nouzi. Je zřejmé, že lokalita pod hradeckým zámkem lidi láká. „Všechno se teprve rozjíždí, ale už se u nás třeba ubytovávali lidé, kteří jezdí do Braneckých na školení. Byly u nás i rodiny s dětmi," pokračoval majitel a současně i provozní nového minihotelu v Hradci nad Moravicí a na závěr dodal: „Oblíbené se staly i některé služby. Například servírování snídaně přímo před pokoj v předem sjednaném čase."

Petr Dušek

Ssoučasný Old House na historické fotografii. Původně rodinný dům byl postaven okolo roku 1905.

Současný Old House na historické fotografii. Původně rodinný dům byl postaven okolo roku 1905.

.