Na rozpacích z letošní sezony jsou i odborní mykologové. Neztrácejí ale naději. „Růst hub je rozpačitý obecně napříč republikou. Jsou místa, kde si vcelku slušně zahoubaříte, ale je jich zoufale málo. Houby utekly z lesa doslova v několika dnech,“ přiznává Aleš Vít z České mykologické společnosti a dodává:

„Jistá setrvačnost jejich růstu může znamenat výjimky. Ještě minulý víkend bylo například na pražské výstavě na tři sta dvacet druhů čerstvých hub. Jen z oblasti Jizerek bylo dodáno na sto deset druhů. Všechny výstavy hlavní sezony jsou před námi, takže věřme, že září přinese obrat a další růstovou vlnu. Více si netroufám v tuto chvíli odhadovat.“

Začátek srpna přitom vypadal, že houbaři budou mít ráj na zemi. Z lesů nosili plné košíky všech možných hřibů. Nebyla nouze ani o specifičtější houby jako kupříkladu pýchavky obrovské. Na Mladecku našli místní houbaři pro změnu tzv. šiškovec černý. Podle zdejších lidí se tu přitom tato houba neobjevila už velice dlouho.

„Šiškovec je jediným evropským druhem rodu Strobilomyces. Je prakticky nezaměnitelný s jinými druhy. Na řezu a při poranění jeho dužnina nejprve červená a později přechází do černa. Některé roky se v Ústřední houbařské poradně téměř neobjeví, letos ale roste v hojnější míře. Je jedlý, ale nepříliš dobrý,“ dodal Aleš Vít.