A na Opavsku to platí dvojnásob, v okrese totiž houby v tomto období tradičně rostou více než třeba v létě. „V lesích momentálně najdeme spíše drobné druhy, ty bývají cenné zejména pro odborníky, nicméně ani běžný houbař nepřijde zkrátka. Rostou kozáky, křemenáče a dokonce ještě i hřiby pravé.

V nejbližších dnech čekáme výskyt typicky podzimních hub čirůvky fialové, čirůvky dvoubarvé a václavky. Pokud nepřijde mráz, vypadá to na slušnou sezonu," informoval opavský mykolog Vít Balner.

Zároveň však upozornil, že houby nerostou plošně, tedy ne ve všech lesích čekají na houbaře vytoužené žně. „Opravdu záleží na místě. Jeden houbař přinesl z malého lesa na Opavsku plný koš hřibů, další chodil po lesích několik hodin a nenašel vůbec nic," konstatoval.

Kromě hub jedlých by si však lidé měli dát pozor i na ty jedovaté, které se stále ještě vyskytují. A ne právě v zanedbatelném množství.

„Hodně je to hlavně muchomůrka zelená, pečárka zápašná, prudce jedovatá strmělka listomilná a v posledních dnech houbaři do poradny často nosí bedlu zahradní. Ta roste na kompostech či skládkách, z nichž do sebe vstřebává různé látky. Člověku však může způsobit velké potíže. Radím proto houbařům, kteří by na ni narazili, úplně se jí vyhnout," poznamenal Vít Balner.

Oproti loňskému roku lze zatím letošní houbařskou sezonu na Opavsku hodnotit jako nadprůměrnou. „Loni to bylo příšerné, nerostlo téměř nic. Letos je nárůst alespoň o dvě stě procent. Tedy zatím, uvidíme, co přinesou ještě dny a týdny následující. V dlouhodobém srovnání je však letošní rok stále ještě podprůměrný. Kdysi zkrátka houby rostly o dost hojněji," bilancoval Vít Balner.

Houbaři by tak neměli otálet a vyrazit do lesů nasbírat poslední úlovky. Růst hub totiž tradičně ukončují první větší mrazy.