Stolní zábavní hra o Opavě. Tu vydalo statutární město Opava v rámci projektu Opavské Slezsko. S první myšlenkou o vytvoření podobného projektu přišel asi před dvěma roky Jaroslav Machovský, referent na úseku zahraničních vztahů a hlavně dnes duchovní otec celé hry. V té době se hledal nový a netradiční způsob, jak ukázat obyvatelům a návštěvníkům Opavy krásy města zábavnou formou.

Po ročním papírování se v dubnu loňského roku rozeběhly intenzivní práce a v listopadu hra spatřila světlo světa. „Občas jsem sice potřeboval radu, ale jinak mi to šlo skoro samo. Určitě bych chtěl poděkovat všem, kdo mi pomáhali a konzultovali se mnou jednotlivé úseky hry,“ sdělil Jaroslav Machovský, který ve skutečnosti z Opavy ani nepochází. Za roky, které strávil ve své funkci, si ji ale oblíbil a dnes může s klidným svědomím říci, že o ní ví více než mnozí rodáci.

O čem hra vlastně je? Snaží se podat přitažlivou formou informace o Opavě. Na hrací desce najdeme všechny významné budovy, k nimž nám podrobnosti sdělí doplňkové karty. Ve hře jsou zakomponováni také slavní rodáci a dnešní zábavní akce. Můžeme se tak podle očekávání setkat se Slezským muzeem, obchodním domem Breda či významnými kostely, ale i víceúčelovou halou, skate parkem, nebo dokonce nočními vyjížďkami po Opavě na kolečkových bruslích. Na konci čeká každého úspěšného hráče odměna v podobě uznání pro občana města Opavy.

Hra je samostatně neprodejná. K dostání je pouze na Městském informačním centru a to při nákupu přesahujícím hodnotu pěti set korun. „Her o Bílé Opavě bylo vyrobeno celkem pět set kusů, ve čtyřech jazykových verzích. Doufám, že o ni bude zájem,“ dodal Machovský. Další doplňování hry by bylo obtížné, jelikož projekt je spolufinancován Evropskou unií a Moravskoslezským krajem. Proto by musely ostatní hry jít do oběhu za tržní cenu, která dělá přibližně 1 200 korun, což je částka, kterou průměrný občan nejspíš nebude ochoten zaplatit.