Sportovní den postižených je jedinečnou událostí, o čemž svědčí fakt, že se ho tradičně účastní okolo dvou set zájemců z celé republiky. Letošní ročník se stal speciálním už z toho důvodu, že padl rekord počtu účastníků.

Do areálu Centra sociálních služeb dorazilo letos 203 handicapovaných, aby změřili své síly v nejrůznějších sportovních disciplínách. „Cílem celé akce je umožnit uživatelům Centra sociálních služeb, zapojit se do dění v zařízení, vzájemné změření sil a především možnost strávit pohodový den," uvedla náměstkyně pro zdravotní péči a organizátorka Sportovního dne, Petra Kutálková.

Celému programu předcházelo slavnostní zahájení. To se letos odehrálo již na zrekonstruovaném sportovišti, kde proběhlo nejprve vztyčení vlajky her. Následně, jako úvod programu, zahájila celé hry juniorská reprezentantka Nikol Tabáčková svým hodem oštěpem.

Potom se již soutěžící mohli vrhnout do víru sportování. Jednotliví účastníci změřili své síly hned v několika disciplínách. Na programu byl slalom mechanických a elektrických vozíků, hod granátem a kriketovým míčkem, střelba ze vzduchovky, elektronické a foukací šipky, minigolf, ruské kuželky nebo lukostřelba. Nechyběly ani ryze atletické disciplíny jako hod oštěpem a hod diskem.

Samotné soutěžení organizátoři rozdělili do dvou tříhodinových bloků, které dělila hodinová přestávka na oběd. Ve čtyři hodiny pak proběhlo vyhlášení vítězů.

„Vítězů bylo hned několik, za každou kategorii a disciplínu," vysvětluje Kutálková. Každý z vítězů si odnesl nejen medaili a diplom, ale díky sponzorům také věcné dary. Pro všechny soutěžící děti pak organizátoři přichystali balíčky se sladkostmi. Nezapomnělo se také na kategorii týmů. Těm organizátoři udělili za jejich vítězné výkony poháry.

Vyhlášením vítězů ale program zdaleka neskončil. Po sportovním vypjetí si účastníci společně vychutnali kulturní program, jehož součástí bylo například taneční vystoupení dětí z Háje ve Slezsku, nebo divadlo, které připravily děti z dětského domova Těrlicko. Závěr dne patřil volné zábavě s hudbou a tancem, kterou doplnil ve večerních hodinách také slavnostní ohňostroj.

Pořádání podobných sportovních dnů je pro handicapované velice důležité. „Pravidelné konání podobných sportovních her motivuje jeho účastníky vyvíjet celoroční sportovní i společenské aktivity, což jim pomáhá zlepšovat kvalitu jejich života," říká Kutálková.

Letošní ročník však určitě není posledním a organizátoři už nyní zvou všechny případné zájemce na další ročník, který se bude konat tradičně poslední srpnový pátek.

Tomáš Pika