Sportovní hry, jejichž mediálním partnerem byl i Deník, se skládaly hned ze třinácti různých disciplín. Jednalo se o jízdu a slalom na mechanických i elektrických vozících, hody granátem, kriketovým míčkem, oštěpem a také diskem, dále pak na seznamu byla lukostřelba, ruské kuželky, střelba ze vzduchovky, minigolf, elektrické a foukací šipky. Závody se řadí do projektu České unie sportu, jenž byl spolupořadatelem celé akce, ČUS Sportuj s námi.

Do sportovních her zasáhlo celkem 172 závodníků z Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského a v neposlední řadě také z Plzeňského kraje. Bez rozdílu věku se soutěžilo ve čtyřech kategoriích: vozíčkáři, kvadruplegici, chodící zdravotně postižení a děti.

Nad vysokým počtem startujících zavtipkoval i ředitel Centra sociálních služeb v Hrabyni, senátor a hlavní organizátor celé akce Vladimír Plaček. „Zájemců bylo tolik, že pro dvacítku dětí už nezbyla startovní čísla," usmíval se. Tento drobný pořadatelský problém se ovšem podařilo bleskurychle vyřešit a všichni se tak mohli ponořit do závodního zápolení.

Medaile ze všech disciplín

Loni byly sportovní hry speciální v tom, že Ústav sociální péče pro tělesně postižené (dnes přejmenován na Centrum sociálních služeb, pozn. red.) slavil čtyřicáté narozeniny. Současný ředitel zařízení Vladimír Plaček sice nezažil první dva ročníky, celá akce pod jeho vedením však za více než deset let dosáhla širšího celorepublikového významu mezi zdravotně postiženými.

Pravidelně se sem sjíždí řada lidí ze všech koutů naší vlasti. Populární závody si nenechávají ujít bývalí pacienti, kteří se do Hrabyně rádi vracejí. Letošní ročník toho budiž jasným důkazem.

„Letos se nám to mimořádně vydařilo. Vyšlo počasí, svítilo slunce a všechny závody měly hladký průběh. Nadšení, bojovnost a nezměrné úsilí jednotlivých účastníků nadchly nejen mě, ale také ostatní hosty. Při krásném sportování padly všechny bariéry," popisoval Vladimír Plaček.

Uznání samozřejmě zaslouží všichni, kteří se sportovních her zúčastnili. Mezi soutěžícími však nalezneme jedno jméno, které se obzvláště sluší vypíchnout.

„Jde o Jiřího Žákovského z Veselí na Moravě. Nasbíral medaile ve všech disciplínách, v nichž startoval," uvedl ředitel Centra sociálních služeb v Hrabyni a ještě dodal: „Vybrané soutěže na vozíčcích a lukostřelbě si vyzkoušeli také naši hosté včetně zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Poslanecké sněmovny, Moravskoslezského kraje nebo starostky Hrabyně. Sami tak poznali, s jak náročnými podmínkami se tělesně postižení musí vyrovnávat."

Jakmile všichni dozávodili, mohli se vrhnout do víru společenské zábavy s bohatým programem. Vystoupily například atraktivní tanečnice břišních tanců z Bruntálu, mažoretky, Jarmila Šuláková se skupinou Fleret a němečtí Modern Talking. Obě hudební tělesa ztvárnili zaměstnanci a přátelé CSS Hrabyně. Třináctý ročník Sportovních her tělesně postižených byl zakončen slavnostním ohňostrojem.

Petr Dušek