Co je hlavním důvodem odsunutí slavnostního otevření? Problém s opláštěním.

„Vnější beton tvořící největší masiv objektu propouštěl vodu. Plášť se musel zaizolovat hydrofobním nátěrem tak, aby nátěr prorostl do betonu a zacelil ho,“ informovala vedoucí památníku Jana Horáková se slovy, že kdyby zůstala ve zdivu vlhkost, poškodilo by se vybavení uvnitř budov. Než však došlo k opravě, byl navržen konkrétní postup.

„Museli jsme nechat udělat posudek stavby, technologický proces, muselo to projít schválením památkovým ústavem,“ přiblížila vzniklou situaci Horáková a doplnila, že díky tomu se pozdržela práce, příčinou je také pozastavení práce z důvodu nepříznivých teplot nevhodných pro opravu. Dodala optimisticky, že jinak všechno běží podle plánu a směřuje k dokončení stavby.

„Můžeme otevřít už na podzim, ale toto období není pro nás příznivé. Počkáme na zvláštní událost, jakou je opavská a ostravská osvobozovací operace,“ podotkla. Otevření by se tedy mělo uskutečnit koncem dubna příštího roku, ale nedá se přesně odhadovat, zda bude tento termín dodržen. I přes neplánované zdržení nebudou náklady vyšší, než se kterými se počítalo. Vyšplhají se ke sto šedesáti dvěma milionům korunám.

(luc)