Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičská zbrojnice v Hradci má nový kabát

Hradec nad Moravicí - Sbor dobrovolných hasičů Hradce nad Moravicí už nemusí tížit tristní stav jejich hasičské zbrojnice. Byla totiž provedena rozsáhlá rekonstrukce a výsledek skutečně stojí za to.

23.8.2012
SDÍLEJ:

Hasičská zbrojnice pod zámeckým kopcem v Hradci se dočkala rekonstrukce.Foto: Alexander Černý

Ještě aby ne. Na opravu zbrojnice bylo celkem vynaloženo 8 500 000 korun, přičemž hned 85 procent z této částky bylo uhrazeno formou dotace.

„Rekonstrukce budovy byla doslova nevyhnutelná. Chtěli jsme našemu hasičskému sboru zajistit kvalitní zázemí pro práci a dát mu možnost stát se poloprofesionální jednotkou," uvedla tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová.

Oprava zbrojnice odstartovala během letošního února a veřejnost by se do jejích útrob mohla podívat v průběhu soboty 1. září, na kterou je předběžně naplánováno oficiální předání budovy do služeb jednotce SDH Hradec nad Moravicí a také den otevřených dveří. „Zbrojnice byla zateplena, došlo k výměně okenních výplní, vybudování pokojů pro přenocování tak, aby bylo možné držet nepřetržitou stráž. Zasedací místnost byla navíc vybavena nejmodernější technikou," pokračovala Jitka Celtová.

Nesmíme opomenout, že v blízkosti budovy byla zřízena nová parkovací místa pro členy jednotky. Naproti zbrojnici byl rovněž zrevitalizován park, který byl doplněn mobiliářem a vybudován zde byl i chodník. Součástí opravy celého prostranství se stala rekonstrukce mostku přes potok Hradečná.

Dárek ke 140. narozeninám

Opravená hasičská zbrojnice je s mírným zpožděním skvělým dárkem k loňskému 140. narozeninám jednotky SDH v Hradci nad Moravicí. Historie samotné budovy je poměrně zajímavá. Hradečtí hasiči nejprve sídlili v malém skladišti, které si postavili vedle dnešního Národního domu. To se psal rok 1872 a přibližně o třicet let později obec zbudovala zbrojnici pod zámeckým kopcem, tedy na místě, kde stojí dodnes.

Dá se říct, že od slavnostního otevření z roku 1905 byly na budově provedeny jen dvě úpravy. První se uskutečnila v roce 1953. Vybudovala se přístavba, díky níž vznikla schůzovní místnost, aby se hasiči nemuseli scházet různě po hospodách. Došlo i na výstavbu sociálního zařízení. Podruhé se dělníci pustili do zbrojnice až v roce 2007.

Sbor obdržel nový cisternový vůz. Musel se vybourat nový vjezd a postavit vrata. Zateplovala se střecha a pokládal se například i strop nad garáží.

.

Fotografie hradecké zbrojnice z roku 1953, kdy byla zbudována přístavba. Foto: Archiv

Hradecká veřejnost se nebouří

Hradecká hasičská zbrojnice je už sice po rekonstrukci, ale přesto si někteří neodpustili polemiku nad tím, zda červená fasáda zbrojnice se pod zámecký kopec hodí. „Podle mého je to takový žabomyší spor. Rekonstrukce byla naplánována tak, aby zapadala do místní památkové zóny. Hradeckou veřejnost to nijak nenamíchlo, ba naopak, mnozí jsou se zbrojnicí spokojeni. Budova předtím nebyla v dobrém stavu," konstatovala Jitka Celtová.

Hodně se hovořilo o tom, jestli místo rekonstrukce by nebylo lepší postavit novou zbrojnici na úplně novém místě. Přece jenom v zatáčce pod zámeckým kopcem se hasičské technice musí vytáčet špatně. „Samozřejmě, diskutovalo se i o tom, ale hasiči mají v současné zbrojnici dobré zázemí a problémy spojené s výjezdem nejsou tak veliké," uzavřela hradecká tisková mluvčí.

Petr Dušek

Autor: Redakce

23.8.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení