VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílá věž přišla o kus fasády

Okolí Bílé věže u zámku v Hradci nad Moravicí je v současnosti ohraničeno bezpečnostní páskou. Před časem se zde totiž zřítil kus fasády a horolezci momentálně napravují škody.

25.5.2015 1 AKTUALIZOVÁNO 28.5.2015
SDÍLEJ:

Část fasády Bílé věže se zřítila kvůli porušené římse, z níž do stěny zatékalo.Foto: Milan Mainuš

Zdlouhavou cestu zespodu až úplně nahoru na Bílou věž musí Michal Durčák a jeho horolezecký tým absolvovat několikrát denně. Momentálně jsou jediní, kdo s fasádou můžou něco dělat.

Omítka se zřítila v průběhu dne už v dubnu do prostoru vedle jednoho ze vchodů do věže, nepříznivé počasí však dovolilo se pustit do oprav až během května. V tomto týdnu by horolezci měli s pracemi pomalu finišovat.

„Šlo o to, že kvůli porušené římse přímo do fasády zatékala voda, což následně vedlo k pádu větší části omítky. Původně spadl kus o velikosti přibližně jednoho čtverečního metru, když ovšem horolezci dorazili na místo, zjistili, že bude nutné provést celoplošné oklepání zduřelých a zvětralých míst," vysvětloval kastelán hradeckého zámku Radomír Přibyla.

Příčinou byla poškozená římsa

Michal Durčák a jeho spolupracovníci na východní stěně nejdříve zakryli všechny reliéfní prvky, schodiště u vchodu, dlažbu přilehlé terasy či parapety, aby se při shazování omítky nic zbytečně neponičilo.

„Nezdá se to, ale celkově se shodilo zhruba čtyři sta kilo omítky. Zvětraly dokonce i cihly. Provedli jsme takové úpravy, aby zeď dále nenasávala vodu. Podařilo se nám ji zacelit krustou, která je vodovzdorná," mínil horolezec Michal Durčák, jenž s dalšími kolegy opravuje zmíněnou památku.

Jak již bylo uvedeno, hlavním problémem byla prasklá římsa. „Něco podobného se zde patrně řešilo už v sedmdesátých letech. Tehdy byla vylita asfaltem a lepenkou, na níž se umístil zinkový plech. Postupně ovšem zkorodoval a do fasády začalo zatékat.

Mrzí mě, že se kus fasády takto zřítil, protože v blízké budoucnosti jsme chtěli východní stěnu Bílé věže rekonstruovat. Stalo se však tohle. Spadlo to během dne. Bohužel nešlo o problém, který by byl rozpoznatelný pouhým okem," poznamenal dále Radomír Přibyla.

Opravy do sta tisíc

Bílá věž se opravuje postupně. Už v minulosti byla zrekonstruována západní stěna. Následně bylo v plánu opravit i zbytek.

Úpravy na spadlé fasádě si nevyžádají větší investici než 100 tisíc korun. „Tato část věže je přístupná prakticky jen horolezcům. Ti kromě oprav také zjišťují všechny příčiny, proč do fasády zatéká. Problém je v tom, že věž nemá klasickou střechu, která by vodu odváděla mimo stěny objektu," pokračoval hradecký kastelán.

Michal Durčák pak ještě odpověděl na otázku, zda jsou tyto práce pro něj a jeho tým nějakým způsobem specifické. „Není rozdíl, jestli děláme ve sto nebo dvaceti metrech, počínáme si pořád stejně. Na věži je potřeba si důkladně promyslet, co všechno budete potřebovat. Musí to být dobře logisticky naplánováno, protože když na něco zapomenete, cesta zpátky vám zabere klidně půlhodinu," uvedl Michal Durčák a jedním dechem dodal:

„Na fasádě dělá kolega, který kromě toho, že je horolezec, tak je i klempíř. Jedná se o zajímavou práci. Vzhledem k tomu, že jde o tak významnou památku, člověk si na všem dává obzvlášť záležet."

Poznámka Petra Duška: Větru, dešti neporučíš

Po pádu části fasády na Bílé věži u hradeckého zámku si někteří lidé položili otázku, zda se tomu nedalo předcházet. Odpověď zní: jen velmi těžko.

Ve společnosti Michala Durčáka a jeho kolegů jsem se osobně vydal až na úplný vrchol věže a na vlastní kůži se přesvědčil o tom, v jak stísněných a běžným lidem nedostupných podmínkách horolezci pracují. Inkriminovaná část omítky se nachází pod vrcholkem věže, kam se nedostanete žádným jiným způsobem než na laně.

Při pohledu zezdola z terasy je nemožné rozlišit, jestli je s danou římsou cosi v nepořádku.

Radomír Přibyla svědomitě opravuje a upravuje celý zámecký areál. V minulém roce se mu podařilo dokončit rekonstrukci Bílého zámku, letos by měla být pro změnu hotova projektová dokumentace na mohutnou opravu Červeného zámku a relativně nedávno proběhlo rozsáhlé kácení starých a také nevhodně umístěných stromů v parku. Hotova je už také výsadba jejich následníků.

Všechno jsou signály, které hovoří o tom, že osud jedné z nejvýznamnějších památek celého Moravskoslezského kraje mu není lhostejný. Vzhledem k rozsahu zámeckého areálu, nelze být připraven úplně na všechno. Limitují vás samozřejmě také státní finance, na které je třeba si počkat. A to mnohdy trvá hodně dlouho.

Důkazem je právě projekt parkové revitalizace. Až po pěti letech byla hradeckému zámku přiklepnuta dotace. Některé věci zkrátka za jistých okolností můžete ovlivnit jen stěží. Poručení větru a dešti, které měly hlavní podíl na zvětrání fasády Bílé věže, patří k jedné z nich.

Autor: Petr Dušek

25.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení