Město Hradec nad Moravicí už zná svůj rozpočet na rok 2020. Téměř 56 milionů korun je určeno na investice, z této částky by téměř 20 milionů mělo být následně kryto z dotačních titulů. Největší investicí je přitom rekonstrukce budovy Babince, kterou město na jaře loňského roku odkoupilo od pražské firmy za 7,6 milionu korun.  

Hřbitovní kostelík sv. Jakuba. Foto: archiv Informačního střediska Hradec nad Moravicí
HISTORIE: Majitel panství nechal postavit dva kostely

„Cílem je provést přestavbu za 17,5 milionu korun z vlastních zdrojů. Investice jsou možné díky lepšímu výsledku hospodaření města v minulém roce. Úspory byly v řádech milionů korun a ty můžeme v letošním roce racionálně investovat,“ uvedl starosta města Patrik Orlík.

Zpracovatelem projektu je architekt Jiří Horák, místním občanům známý jako autor projektů rekonstrukce bývalého hotelu Ještěr v městský úřad nebo výstavby sportovní haly při základní škole. V prvním nadzemním podlaží bývalé restaurace vzniknou prostory pro knihovnu a informační centrum. Ve druhém nadzemním podlaží vznikne společenský sál pro 120 osob včetně zázemí. Druhé nadzemní podlaží bude přístupné vedle schodiště i bezbariérově, a to výtahem. Snahou je mimo jiné budově částečně vrátit její původní vzhled. 

Náhled nové městské knihovny. Vizualizace: archiv města Hradec nad MoravicíZdroj: Deník / VLP Externista

Vedly se dlouhé spory

Původně měl být rekonstruován jen Národní dům, ve kterém mělo vzniknout polyfunkční centrum v půdních prostorách. Město obdrželo i 18 milionovou dotaci na jeho obnovu. Osmadvacátého ledna 2019 se však zastupitelé rozhodli dotaci vrátit. Finanční náklady na kompletní přestavbu by byly vyšší než se očekávalo, částka by se podle místostarosty Petra Havrlanta mohla vyšplhat až k 80 milionům. 

Koledníci byli očekávaní a vítaní. Foto: Stanislav Bujnovský
Letošní Tříkrálová sbírka je rekordní

Tento krok vyvolal u některých obyvatel rozhořčení, vznikl i petiční výbor. Petici se zastupitelé věnovali na zasedání v březnu loňského roku, kdy ji smetli ze stolu. Národní dům, ve kterém mimo jiné funguje kino Orion, se však své obnovy také dočká, začne se s ní po dokončení rekonstrukce Babince. Město tak bude mít dvě reprezentativní kulturní budovy. 

Marta Trlicová měla, dá se říci, štěstí v neštěstí.
Pacientka s nebezpečnou hantavirózou: Nejprve mi řekli, ať vyležím chřipku

Miliony korun zamíří také například do dopravní infrastruktury. „V případě, že se podaří v březnu letošního roku získat dotaci na výstavbu cyklostezky Hradec nad Moravicí – Branka u Opavy – Otice – Opava, bude se i tato investice realizovat ještě v letošním roce, a to v předpokládané výši 13,1 milionu korun,“ doplnil místostarosta města Petr Havrlant. 

Ilustrační foto.
Nový rozmach železnice: co přinese Moravskoslezskému kraji?