O tomto záměru jsme vás informovali už v únoru letošního roku. Téměř po půl roce se celá záležitost posunula na další úroveň. V současné chvíli leží na stole krajského úřadu ke schválení studie, která je potřebná k tomu, aby se mohlo pokračovat na projektové dokumentací.

„Ta vyjde zhruba na dva miliony korun a uhradí ji Ministerstvo kultury ČR. Proběhla celá řada konzultací s pražskými, krajskými či místními památkáři. Bavili jsme se o tom, jakým způsobem budou opravy provedeny. Nakonec jsme se dohodli na variantě, která vyhovovala všem," poznamenal kastelán hradeckého skvostu Radomír Přibyla.

Projektovou dokumentaci až po stavební povolení má na starosti opavský Ateliér 38. Vše by mělo být dotaženo do konce během letošního prosince. Potom v Hradci chtějí vybrat firmu, která bude mít rekonstrukci na starosti, a nejlépe v lednu začít s pracemi.

Velkou proměnou by mělo projít nádvoří zámku. Radomír Přibyla společně s dalšími vybíral z patnácti návrhů vizualizací toho, jak by prostor mohl v budoucnu vypadat.

„Podoba nádvoří bude jiná. Vše jsme řešili tak, aby úpravy byly v souladu s potřebami turismu a tím pádem hotelnictví, gastronomie a mohl bych pokračovat. V budoucnu bychom byli rádi, kdyby se u nás konaly nejrůznější konference. Modernizovat chceme i hotel," uvedl Přibyla.

Jenom pro představu. V Červeném zámku se momentálně nachází dvě restaurace, čtyři společenské salonky, velký koncertní sál, hotel a Velká dvorana s kapacitou 300 míst. Opravy tohoto objektu by měly být rozčleněny do celkem třech etap. Každá z nich potrvá zhruba rok.

Zámek rekonstrukci nutně potřebuje, protože, jak už bylo nastíněno, ta je důležitá pro jeho další rozvoj. „U spodních koníren jsou statické poruchy. Také tam zatéká. Je nutné tento prostor dobře zaizolovat," poznamenal hlavní představitel hradeckého zámku.

Vyměnit se musí staré rozvody na elektřinu, vodu, plyn a topení za nové, díky čemuž se podaří snížit náklady a provoz nebude finančně až tolik náročný. Při opravách se rehabilitují některé nevhodné úpravy, k nimž došlo po druhé světové válce a velkém požáru v roce 1972. Tehdy vyhořela téměř polovina celého objektu.

„Rekonstrukci hodláme důkladně naplánovat, tak abychom třeba v létě nemuseli zastavit provoz," dodal na závěr Radomír Přibyla.