„Jsou to herní aktivity spojené s pohybem nejen ve venkovním prostředí. Vlastně je to takový soubor her, který se snaží přiblížit jednotlivá místa prostřednictvím zážitkových příběhů, do kterých jsou zapojeni samotní hráči.

Ke hře je kromě chytrého telefonu zapotřebí snad jen času," vysvětlil Vít Pechanec ze serveru Geofun, který jednotlivé geolokační hry zaštiťuje. V některých případech jsou potřeba i další speciální pomůcky jako tužka, papír nebo peníze na vstupné.

To vše se zájemci dozví v prezentaci jednotlivých her.

GEOLOKAČNÍ HRY JSOU HITEM

Hry v Hradci nad Moravicí byly spuštěny v říjnu 2014 a objednalo si je tamní turistické informační centrum. „Geolokační hry jsou v současnosti velkým trendem a mají je ve většině velkých měst. Proto jsme se také rozhodli je lidem nabídnout.

Turisté stále více spojují klasickou turistiku s hrami, navíc stále více lidí vlastní chytré telefony. Za rok 2015 si aplikace stáhlo celkem 61 lidí," uvedla pracovnice Turistického informačního centra v Hradci nad Moravicí Lenka Hanáková.

První „geosranda" začíná u Bílého zámku a inspiruje se pohnutým životem Felixe Lichnovského. Další je pojmenovaná Hradecká depeše a začíná v blízkosti pivovarských sklepů, kde se během třicetileté války vařilo nejen pivo, ale také se razily falešné mince. Třetí z nich s názvem Na Hanuši! je spojena s přírodou, kterou zájemce provede básník Petr Bezruč.

„Příběhy jednotlivých her předem neprozrazujeme. V tom je právě kouzlo Geofunu, že dopředu znají lidé jen základní informace jako časovou náročnost a další faktory. Samotný příběh se začne odvíjet až od chvíle, kdy se hráč dostaví na start hry. Geolokační hry vznikají primárně tak, že si jejich tvorbu na klíč u nás objednají jednotlivá města a podobně. Od letošního roku mají možnost hry vytvářet také samotní hráči," poznamenal Vít Pechanec.

V opavském okrese by však lidé další hry hledali marně. Kromě Hradce se zatím nikde jinde nenacházejí.

„Další rozšíření her na Opavsku záleží primárně na zájmu jednotlivých měst či obcí, případně hráčů. V brzké době by však měla být spuštěna nová ,geosranda' v Opavě s názvem Opavou s Joy Adamsonovou. Vytvořila ji ,geosrandistka' Hana Sonnková z Opavy," doplnil Vít Pechanec.