Motorový vůz s označením M 131.1454 a maximální rychlostí šedesát kilometrů za hodinu byl vyroben roku 1955. Je jedním z mála zachovaných a provozuschopných vlaků tohoto typu.

Vlak vyprovázeli průvodčí v historických uniformách a cestujícím kleštěmi štípali lepenkové jízdenky. „Přijeli jsme se s vnoučaty projet vláčkem a udělat si krásný sobotní výlet," řekla šedesátiletá Dáša Víchová z Březové.

Nadšení a zážitek z jízdy ovšem neměli jen cestující, ale i sami průvodčí. „Už od dětství jsem měl rád historické vlaky a jezdit s Hurvínkem je pro mě splněný dětský sen," nadšeně komentuje jízdu motoráčkem jeden z jeho průvodčích Aleš Drobný.

Nedaleko od hradeckého nádraží v Podolské ulici se konaly i vánoční trhy a v pěší zóně bylo rušno už od rána. Stánkový prodej, ukázky vánočních zvyků a řemesel, Ježíškova pošta, dřevěný betlém, zvonička pro štěstí a bohaté občerstvení. To a ještě víc nabízel hradecký jarmark.

„S rodinou jsme sem přišli, abychom se podívali na tradiční trhy a vychutnali si vánoční atmosféru v tomto malebném městečku," říká Jarka Stočesová, která i s rodinou přijela z Ostravy.

Pro děti byla připravena Ježíškova pošta, do které mohly děti vhodit svá přání, která předtím namalovaly. „Já si přeju pod stromeček lego," přiznává šestiletý Honzík Stočes.

Vyzkoušet si lidé mohli i lití olova nebo si pustit svíčku v ořechové skořápce po vodě. Kromě ukázky tradic se v Hradci také zpívalo a hrálo. Na pódiu vystoupili skupiny Šajtar, country kapela, místní dechový orchestr, žáci základní školy nebo místní divadelní spolek, který zahrál hru o Popelce.

Vánoční náladu dotvářela všudypřítomná vůně svařáku, medoviny a mečení malých koz, které si děti mohly pohladit. „Chodím sem každý rok a už teď se těším na ten příští," dodává Michal Bambus z Hradce nad Moravicí s úsměvem na tváři a punčem v ruce.