Na obnovení kašny se v Hradci nad Moravicí začalo pracovat už o osm let dříve, jenže tenkrát chyběly finance. Známý výtvarník Kurt Gebauer vyrobil repliku původního sloupu spleteného ze čtyř hadů, který dodnes stojí v budově místního městského úřadu.

Letos by se už všechno mělo dotáhnout do zdárného konce.

Hradecký starosta Karel Hanák před časem odhadl, že náklady by se měly pohybovat mezi osmi sty tisíci až milionem korun. „Projekt bude realizován z peněz fondu Přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem," poznamenal Karel Hanák.

Přesné datum, kdy kašna na náměstí vznikla, není známé. Podle historických pramenů by to mohlo být někdy na přelomu 19. a 20. století. Tehdy byl postaven také nový zámecký vodovod z železného potrubí. Znám není ani rok zániku. Z dobových snímků můžeme usuzovat, že kašna na náměstí stála před první světovou válkou. V meziválečném období už ale po ní na Městečku nebylo ani památky. Na jejím místě později vznikla litinová pumpa.

Město chce zhotovit co nejvěrnější kopii tehdejší kašny, pravděpodobně s osmihranným půdorysem. Stavba by se měla realizovat ještě letos.

Petr Dušek