Pomalu, ale jistě zde roste nová kašna, která je kopií její předchůdkyně. Náklady se mají pohybovat někde mezi 800 tisíci až jedním milionem korun. Už teď je jasně patrný výkop pro osmiúhelníkovou základnu. Ta bude vyrobena z božanského pískovce.

Obrovskou novinkou je fakt, že na Městečku návštěvníci nebudou mít tolik prostoru k parkování, jako tomu bylo v minulosti. V těsné blízkosti kašny bude zhotovena pěší zóna. Vyroste zde i několik laviček. S nadsázkou řečeno to bude taková malá oáza klidu s možností k odpočinku.

„Nahoře u zámku v omezenější míře zaparkujete. Chceme však, aby řidiči parkovali na odstavné ploše pod zámkem," vysvětlovala tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová a jedním dechem dodala: „Odstavná plocha se buduje naproti benzínky ve směru na Kajlovec. Vznikne zde asi devadesát nových parkovacích míst. Až na zámek odsud povede naučná stezka."

Na stavbě kašny se podílí odborné fi rmy. Podle historických pramenů se podařilo určit přesné místo, kde původní kašna asi před sto lety stála. V témže prostoru se momentálně buduje její následovnice, která má být věrohodnou kopií. Repliku středového sloupu, který tvoří čtyři spletení mořští sumci, vyrobil akademický sochař Kurt Gebauer.

A to podle originálu, který je uložen v depozitáři zámku.

Hodně zajímavé je i pátrání po předchůdkyni kašny. Přesné datum, kdy kašna na náměstí vznikla, totiž není známé. Podle dostupných historických informací by to mohlo být někdy na přelomu 19. a 20. století. Tehdy byl postaven také nový zámecký vodovod z železného potrubí.

Znám není ani rok zániku. Z dobových snímků můžeme usuzovat, že kašna na náměstí stála před první světovou válkou. V meziválečném období už ale po ní na Městečku nebylo ani památky. Na jejím místě později vznikla litinová pumpa.

Petr Dušek