Na obnovení kašny začalo vedení Hradce pracovat už asi před osmi lety. Dokonce se povedlo vyrobit repliku sloupu, který byl její součástí a tvoří ho čtyři spletení hadi.

„Replika stojí ve vestibulu hradeckého městského úřadu. Vyráběl ji výtvarník Kurt Gebauer. Na dokončení kašny nám tehdy chyběly peníze, a celý projekt musel být odložen," poznamenal hradecký starosta Karel Hanák. Město by mohlo čerpat z fondu Přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem.

V září se patrně bude podávat žádost a pokud všechno půjde tak, jak má, se stavbou by se začalo někdy v příštím roce. Celková cena kašny se bude pohybovat mezi 800 tisíci a jedním milionem korun. „Řekli jsme si, že voda spojuje. Vazby Hradce na Polsko jsou dlouhodobé, tak proč neobnovit něco takového," pokračoval.

.

Není přitom pravdou, že by se ze staré kašny nic nezachovalo. Replika sloupu se vyráběla podle originálu, který momentálně najdete naproti zámku v Raduni, kam byl z Městečka převezen. Z historických pramenů není patrné, kdy přesně kašna vznikla a na který rok se datuje její zánik.

Hradecký kronikář Martin Sosna nám poskytl informace o tom, že už v první polovině 18. století poddaní žijící na Městečku mohli odebírat vodu z dřevěného vodovodu. To jenom za určitých podmínek. A sice každý rok na svátek svatého Jiří museli zaplatit daň ve výši pěti tolarů a rovněž se podíleli na údržbě vodovodního potrubí.

„Zda už tehdy stála uprostřed dnešního Městečka kašna, nevíme," uvedl právě kronikář Martin Sosna.

Vznik kašny je s největší pravděpodobností pozdějšího data. Nejspíš z přelomu 19. a 20 století, kdy byl postaven nový zámecký vodovod z železného potrubí, které sloužilo jako zásobárna pitné a užitkové vody pro zámecké budovy, Městečko s osadou Kozí Hradec, což je dnešní ulice Kolonie, Kajlovec a i další vesnice spadající do hradeckého panství.

Dobové fotografie svědčí o tom, že kašna se na náměstí nacházela před první světovou válkou. Na snímcích z meziválečného období už ovšem chybí. Na jejím místě vyrostla litinová pumpa. Nejdříve stála sama a později kolem ní byla vysázena čtveřice stromů.

Ani u pumpy historické prameny nehovoří o tom, kdy zanikla.

Nová kašna se podle hradeckého starosty původní, která měla vícehranný, pravděpodobně osmihranný půdorys, bude podobat co možná nejvěrněji. „Je to skutečně tak. Byli bychom rádi, aby podoba zůstala zachována. Použijeme samozřejmě i repliku sloupu, již máme na našem městském úřadu," mínil na závěr Karel Hanák.

Kašnu na Městečku nahradila litinová pumpa, kolem které byly později vysázeny i čtyři stromy.

Kašnu na Městečku nahradila litinová pumpa, kolem které byly později vysázeny i čtyři stromy. foto: archiv

Petr Dušek