Ve městě jí nikdo neřekne jinak než „houpačák“. Proč? Když se po ní projdete, rozhoupe se vám zem pod nohama.

Vzhledem k událostem v pražské Troji, kde se zřítila lávka i s lidmi, kteří po ní přecházeli, se budoucnost hradecké mostní konstrukce stala ještě aktuálnější. Ocelová konstrukce s vysokými pylony na obou stranách Moravice má svou historickou hodnotu. Jedná se totiž o ceněnou technickou zajímavost.

Zastupitelé na svém posledním zasedání rozhodovali o tom, co s ní bude dál. Postavit novou lávku, anebo se pustit do generální rekonstrukce?

Například zastupitelé Petr Havrlant a Jan Hrbáč (oba Za lepší Hradec a obce) razili myšlenku, podle níž by měla být zachována podoba, upřednostnili tedy opravu před stavbou nového mostu.

„Poblíž se nacházejí Pivovarské sklepy, konají se tam letní kina, spousta lidí tudy prochází na Mariánské louky. Jedná se o technický unikát, který má své kouzlo. Šel bych do toho s tím, že chceme lávku opravit,“ konstatoval druhý jmenovaný.

Jeho názor podpořili i další. A to nejen z toho důvodu, že lávka spojující ulice Pivovarskou a Stránku je neodmyslitelnou součástí dané lokality. Někteří zohledňovali i finanční hledisko. „S prodloužením cyklostezky kolem Moravice ubylo cyklistů a celkově lidí, kteří přes ni přechází. Strkat miliony do nového mostu mi přijde jako zbytečnost a zhovadilost,“ uvedl zastupitel Jan Horák (KSČM).

Názory hovořící pro generální rekonstrukci převažovaly i z dalšího důvodu, na nějž poukázal hradecký místostarosta Patrik Orlík (Občané občanům).

Doba se od časů, kdy byla diskutovaná mostní konstrukce postavena, změnila. Parametry, které platily tehdy, neplatí dnes. A proto, kdyby se přistoupilo ke stržení, nová lávka by dost možná musela vypadat jinak než její předchůdce. A sice tak, aby splňovala potřebné podmínky.

Proto i druhý nejvyšší městský představitel byl pro generální rekonstrukci. Do diskuse přispěl také kastelán hradeckého zámku a zastupitel Radomír Přibyla (Nestraníci): „Pod zámeckou správu lávka spadala asi deset let. Jde o výjimečnou stavbu. Vzhledem k bezpečnosti je třeba jednat. I já jsem pro opravu.“

Hlasování zastupitelstva nakonec dopadlo jednoznačně. Pro generální rekonstrukci zvedlo ruku osmnáct zastupitelů, jeden byl proti a dva se zdrželi. Lávka se tak v budoucnu bude opravovat.