Do Prahy se na sklonku minulého týdne vydal hradecký starosta Josef Vícha a také hlavní trenérka mažoretek Charlie z Hradce nad Moravicí Marcela Tesařová. V hotelu Juno se totiž konal celostátní Summit mažoretkového sportu, jenž pořádala International Federation Majorettes Sport (IFMS).

Město získalo hned dvě ocenění. Jedno za rozvoj tohoto sportovního odvětví a druhé za dlouholetou podporu v letech 1997 až 2008 a pak také mezi lety 2013 až 2014. Ocenění putovalo do rukou hradeckého starosty Josefa Víchy.

Ten mimo jiné za svého předchozího starostovského vedení přispěl k tomu, že v roce 1997 se v zámeckém městě nedaleko Opavy poprvé uskutečnil republikový šampionát v mažoretkovém sportu.

„Na summitu byl také vyhlášen dvaadvacátý ročník mistrovství České republiky pro tento rok. První kvalifikační kolo se uskuteční v Hradci během 29. března. Pořadatelem jsou stejně jako v minulých dvou letech hradecké mažoretky Charlie. Celou akci tradičně podpoří i město," poznamenala tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová.

Velkou radost z tohoto úspěchu rovněž mají i v samotném oddílu. Určitá fáze republikového šampionátu v tomto sportu se ve městě uskuteční snad popatnácté v řadě. Letošní kvalifikační kolo je toho jasným důkazem.

Mažoretky Charlie se přitom vyprofilovaly z bývalého klubu Ještěrek. Fungují už pět let a skromné začátky vystřídal velký rozmach.

„Původně jsme naše občanské sdružení zakládali jako čtyři zapálení rodiče. Postupně se to nabalovalo a dneska máme čtyřicet děvčat ve věku od čtyř do šestnácti let," popisoval předseda mažoretek Charlie Tomáš Hoza a jedním dechem ještě dodal: „Na Hradci je tenis, fotbal a je výborné, že se podporuje také nějaký sport pro dívky.

V našem oddíle zdaleka nepůsobí pouze místní děvčata, ale dojíždějí k nám třeba i mažoretky ze Slavkova nebo třeba Slatiny."